P. Demeš o mobilizácii v Rusku: Putin ukázal svoju pravú tvár, teraz bude prehrávať aj medzi vlastnými

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Rusko dnes (21. 9.) vyhlásilo čiastočnú mobilizáciu. Do zbrane povolajú 300-tisíc záložníkov. Podľa zahraničnopolitického analytika Pavla Demeša ide zo strany Vladimira Putina o znak toho, že na Ukrajine prehráva.

„Po pol roku, kedy tvrdil svojim občanom, že pôjde o špeciálnu operáciu, teraz priznáva, že tam zomierajú ľudia, že ide v zásade o vojnový stav,“ myslí si bývalý minister medzinárodných vzťahov.

Prečítajte si tiež:

​Vystrašený šéf Kremľa

Ukrajinci začali vytláčať ruské vojská a podľa analytika aj dosahovať prekvapujúce výsledky.

„Putin sa evidentne vystrašil a musí pred vlastným obyvateľstvom ukázať, že situáciu má takpovediac pod kontrolou. Snaží sa úplne nezmyselným referendom v čase vojnového stavu pričleniť krajiny na východe, juhovýchode Ukrajiny, k svojmu teritóriu a mobilizovať čiastočnou mobilizáciou ďalších vojakov, aby pred domácim publikom ukázal, že sa mu celá tá jeho avantúra nerozpadáva úplne pod rukami,“ dodáva Demeš.

Prečítajte si tiež:

​V Rusku sa už nedá ututlať, že uvalil svoju krajinu do nešťastia

Za posledného pol roka odišli podľa analytika Demeša z Ruskej federácie státisíce ľudí, mnoho špecialistov, desiatky tisíc ľudí zomrelo, státisíce bolo zmrzačených.

„V Rusku sa už nedá ututlať, že Putin uvalil svoju krajinu do nešťastia,“ opisuje súčasnú situáciu v krajine Pavol Demeš.

Podľa neho je možné predpokladať, že ďalší muži sa budú snažiť uniknúť z Ruskej federácie a vyhnúť sa tomu, aby ich mobilizovali a poslali do nezmyselnej vojny. Mobilizáciou sa snaží udržať aj tých vojakov, ktorí sú síce demoralizovaní, ale fyzicky prítomní na územiach, ktoré sa snaží teraz cez referendum pričleniť.

„Skrátka v predvečer svojich 70-tych narodenín, ktoré budú 7. októbra, Vladimír Putin ukazuje svoju pravú tvár. Myslím si, že bude prehrávať so svojim imidžom nielen v celosvetovom meradle, ale teraz vo väčšej miere medzi svojimi vlastnými občanmi,“ dodáva Demeš.

Pozrite si reportáž o mobilizácii v Rusku na videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti