P. Demeš o mobilizácii v Rusku: Putin ukázal svoju pravú tvár, teraz bude prehrávať aj medzi vlastnými

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rusko dnes (21. 9.) vyhlásilo čiastočnú mobilizáciu. Do zbrane povolajú 300-tisíc záložníkov. Podľa zahraničnopolitického analytika Pavla Demeša ide zo strany Vladimira Putina o znak toho, že na Ukrajine prehráva.

„Po pol roku, kedy tvrdil svojim občanom, že pôjde o špeciálnu operáciu, teraz priznáva, že tam zomierajú ľudia, že ide v zásade o vojnový stav,“ myslí si bývalý minister medzinárodných vzťahov.

Prečítajte si tiež:

​Vystrašený šéf Kremľa

Ukrajinci začali vytláčať ruské vojská a podľa analytika aj dosahovať prekvapujúce výsledky.

„Putin sa evidentne vystrašil a musí pred vlastným obyvateľstvom ukázať, že situáciu má takpovediac pod kontrolou. Snaží sa úplne nezmyselným referendom v čase vojnového stavu pričleniť krajiny na východe, juhovýchode Ukrajiny, k svojmu teritóriu a mobilizovať čiastočnou mobilizáciou ďalších vojakov, aby pred domácim publikom ukázal, že sa mu celá tá jeho avantúra nerozpadáva úplne pod rukami,“ dodáva Demeš.

Prečítajte si tiež:

​V Rusku sa už nedá ututlať, že uvalil svoju krajinu do nešťastia

Za posledného pol roka odišli podľa analytika Demeša z Ruskej federácie státisíce ľudí, mnoho špecialistov, desiatky tisíc ľudí zomrelo, státisíce bolo zmrzačených.

„V Rusku sa už nedá ututlať, že Putin uvalil svoju krajinu do nešťastia,“ opisuje súčasnú situáciu v krajine Pavol Demeš.

Podľa neho je možné predpokladať, že ďalší muži sa budú snažiť uniknúť z Ruskej federácie a vyhnúť sa tomu, aby ich mobilizovali a poslali do nezmyselnej vojny. Mobilizáciou sa snaží udržať aj tých vojakov, ktorí sú síce demoralizovaní, ale fyzicky prítomní na územiach, ktoré sa snaží teraz cez referendum pričleniť.

„Skrátka v predvečer svojich 70-tych narodenín, ktoré budú 7. októbra, Vladimír Putin ukazuje svoju pravú tvár. Myslím si, že bude prehrávať so svojim imidžom nielen v celosvetovom meradle, ale teraz vo väčšej miere medzi svojimi vlastnými občanmi,“ dodáva Demeš.

Pozrite si reportáž o mobilizácii v Rusku na videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.