Stančík dostal lukratívnu ponuku priamo od premiéra. V parlamente to môže oslabiť liberálov

Andrej Stančík.
Andrej Stančík. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík dostal ponuku stať sa štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí. Pozícia sa uvoľnila po tom, čo z vlády odišli nominanti SaS. Stančík by tak nahradil Martina Klusa.

Stančík informáciu potvrdil, ale nechcel sa k nej bližšie vyjadrovať. Povedal, že ponuku zvažuje a nie je ešte rozhodnutý. Dôležité podľa neho je, aby rezort zahraničných vecí mal vedenie, ktoré bude prozápadne orientované.

Ak by Stančík ponuku prijal, stal by sa ako 27-ročný najmladším štátnym tajomníkom. 

Liberál a kritik

Stančík vyštudoval medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. V roku 2020 kandidoval do parlamentu za OĽaNO zo 41. miesta. Je členom výboru NR SR pre európske záležitosti a zahraničného výboru. Je vedúcim Stálej delegácii NR SR v Stredoeurópskej iniciatívy a jej parlamentnej dimenzii.

V klube OĽaNO sa radí medzi liberálov. Kritizuje návrhy za sprísnenie interrupcií a podporuje pomoc Ukrajine. Údajne bol aj jedným z mála poslancov za OĽaNO, ktorí odporúčali Igorovi Matovičovi odstúpiť z postu ministra financií počas vládnej krízy.

Stančíkovi nový post ponúkol priamo premiér Eduard Heger. Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš o tejto nominácii vopred nevedel a v klube o tom nediskutovali. 

Heger na otázky, prečo si vybral Stančíka, neodpovedal.

Končiaci štátny tajomník za SaS Martin Klus nechcel komentovať, či by bol Stančík dobrou náhradou. „Verím, že výber kandidáta alebo kandidátky na túto pozíciu zohľadní nielen komplexnosť problematiky, ale aj jej časovú náročnosť. Za seba viem s istotou povedať, že mi úprimne záleží na korektnom odovzdaní celej agendy a podľa možnosti maximálnej možnej kontinuite aktivít, ktoré sa na tomto mieste plánujú mesiace vopred,“ uviedol Klus.

Prečítajte si tiež:

Marcinková: Ak odíde z parlamentu, budú ohrozené ľudské práva

Predsedníčka európskeho výboru NR SR Vladimíra Marcinková má zo Stančíkovej nominácie obavy. Nepáči sa jej, že by z parlamentu odišiel liberálny poslanec. 

„Momentálne sú hlasy v parlamente v hodnotových otázkach v pomere 76 ku 74. Návrh na sprísnenie interrupcií neprešiel len o jeden hlas. Ja sama som zažívala dilemu, či ísť na niekoľkomesačnú materskú dovolenku alebo prísť hlasovať. Nakoniec som na materskú nešla, pretože som sa bála, čo urobí môj odchod s parlamentnou matematikou v hodnotových otázkach,“ hovorí Marcinková.

„Andrej Stančík vždy stál na strane ľudských práv a liberálnej demokracie a keď ponuku príjme, parlamentná matematika bude v neprospech ženských tém a ľudských práv a bude napomáhať konzervatívnym poslancom,“ uviedla.

Myslí si, že nominácia Stančíka do exekutívy môže byť aj snaha Obyčajných zbaviť sa kritika. „Druhá rovina, ktorá ma znepokojuje, je sebareflexia a vnútorná debata v klube OĽaNO. Andrej Stančík patril k tým, ktorí dokázali byť kritickí k Igorovi Matovičovi a dokázali poňať aj iné názory ako názory Igora Matoviča. Mám pocit, že sa touto ponukou zbavia vnútorného kritika,“ konštatuje Marcinková a dúfa, že Stančík zváži pri rozhodovaní aj tieto argumenty.

Samotnú nomináciu vníma Marcinková pozitívne. Je podľa nej dobré, že šancu dostávajú aj mladí ľudia a Stančí je podľa nej v zahraničnej politike konzistentný.

Pozrite si reportáž o výmene ministrov z 13. septembra:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti