Ústavný súd posúdi ústavnosť prvej referendovej otázky, ktorá sa týka demisie vlády

Ústavný súd posúdi ústavnosť prvej referendovej otázky, ktorá sa týka demisie vlády
Ústavný súd SR. Zdroj: TASR - František Iván

Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť v prípade prvej referendovej otázky, ktorá sa týka podania demisie vlády. Návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej v tejto veci ÚS v stredu na neverejnom zasadnutí pléna prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu.

Od rozhodnutia súdu bude závisieť, či referendum, ktoré prezidentka vypíše, bude mať jednu alebo dve otázky. ÚS má na prerokovanie 60 dní, lehota začala plynúť 13. septembra. Rozhodnúť má o súlade predmetu referenda s ústavou v rozsahu prvej otázky.

Prečítajte si tiež:

Otázku, či ľudia súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu, považuje Čaputová po konzultácii s viacerými ústavnými právnikmi za spornú z hľadiska ústavnosti. "Ak Ústavný súd skonštatuje, že otázka je v poriadku, vypíšem referendum s oboma otázkami," uviedla. V referende bude otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR, či už referendom, alebo rozhodnutím parlamentu, a o vypísaní predčasných volieb. Podľa hlavy štátu je táto otázka v súlade s ústavou.

Prečítajte si tiež:

Predstavitelia opozičného Smeru-SD odovzdali koncom augusta v Prezidentskom paláci 406.039 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy SR. Parlamentná aj mimoparlamentná opozícia by chcela cez referendum dosiahnuť predčasné voľby.

Pozrite si reportáž o referende zo 16. septembra:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti