Vyššie platy zdravotníkov schválili aj napriek ich nespokojnosti, lekári naďalej zbierajú výpovede

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Po dlhých mesiacoch plných rokovaní schválila vláda zvýšenie platov zdravotníkov. Zhodli sa na nich síce ministri zdravotníctva a financií, no nezhodli sa so samotnými zdravotníkmi. Tí sú aj naďalej pripravení podávať výpovede.

Približne 232 miliónov eur pôjde zo štátneho rozpočtu na zvýšenie platov všetkých pracovníkov naprieč zdravotníckym systémom. Okrem zvyšovania koeficientov sa budú po novom pri platoch zohľadňovať aj odpracované roky. Uznávať by zdravotníkom mali aj tie roky, počas ktorých pracovali v zahraničí.

Základný plat by mohol navýšiť aj čas strávený na materskej či rodičovskej dovolenke. Za jedno dieťa bude možné započítať najviac tri roky a dohromady za všetky deti najviac šesť rokov.

Lekárov nepresvedčili

Lekárske odborové združenie strávilo na rokovaniach s ministrami a premiérom hodiny. Presne pred rokom im predstavili osem požiadaviek, ktoré je potrebné splniť, aby sa slovenské zdravotníctvo dokázalo opäť postaviť na nohy.

Šéf LOZ Peter Visolajský tvrdí, že okrem platov kompetentní dodnes nenaplnili ani jednu z nich. Takto zvýšené platy, podľa neho lekárov zo zahraničia naspäť domov nepritiahnu.  

„Podľa mňa sú to zbytočne vyhodené peniaze, pretože to nesplní efekt. Po roku analýz by som očakával, že budú mať analýzu, koľkých lekárov sa takéto navýšenie dotkne a koľko nových lekárov to donesie do systému. Ak žiadnych, tak to nie je systémové opatrenie,“ povedal pre TVNOVINY.sk s tým, že v zbieraní výpovedí pokračujú.

Podať výpovede je pripravených približne tritisíc nemocničných lekárov. Koľko ich ale nakoniec naozaj bude, zverejnia, až keď budú mať vyzbierané finálne množstvo výpovedí.

Prečítajte si tiež:

Zdravotné sestry sú sklamané

Jednou z požiadaviek lekárov bolo aj navýšenie počtu zdravotných sestier. Bez nich sa totiž na oddelení zaobísť nedokážu. Navýšenie platov preto prioritne žiadali pre ne. 

Ministri zdravotníctva a financií im v lete predstavili návrh zvýšenia platov. Komora sestier a pôrodných asistentiek vtedy vyzvala sestry naprieč slovenskými nemocnicami, aby sa k návrhu vyjadrili. Vo výsledku s ním nebolo spokojných viac ako 80 percent z takmer 2500 opýtaných. Vláda návrh nakoniec schválila.

Prezidentku Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivetu Lazorovú to sklamalo. „Dúfala som, že pochopia, že toto je síce skokovité navýšenie, no so skokovitou infláciou to vo výsledku vyzerá tak, že si vôbec nepolepšíme. V podstate sa nič nezmení, a preto sa obávame, že personálny stav sestier týmto nezachránime,“ vysvetlila s tým, že ak by k takémuto zvýšeniu platov došlo pred infláciou, pomohlo by to a bol by to veľký posun.

Takéto navýšenie platov podľa Lazorovej nielenže nepritiahne do systému posily, obáva sa, že to neudrží ani tie sestry, ktoré ešte máme. „Ročne nám do dôchodku odíde asi tisíc sestier. Nových prijímame asi tristo. Aby sme to ustáli a dokázali fungovať bez problémov, muselo by nám ročne prísť 2500 nových sestier,“ vysvetlila Lazorová. Dodala, že sa im ozýva stále viac sestier, ktoré sú pripravené podať výpovede.

Prečítajte si tiež:

So záchranármi nevyjednávali

Kým s lekármi a sestrami sa na pôde ministerstva zdravotníctva či na Úrade vlády stretli ministri a premiér viackrát, záchranári sa k rokovaciemu stolu dostali len raz.

„Po našom prvom a aj poslednom stretnutí, na ktorom nám predostreli svoj návrh, sme mali týždeň na to, aby sme sa vyjadrili. To sme aj urobili. Oni s nami odvtedy nekomunikovali, čiže toto, čo nám ukázali vtedy, toto si dnes schválili. Bez nejakých stretnutí, výmeny názorov a vyjednávania. Premiér Heger vtedy povedal, že je otvorený ďalšiemu stretnutiu. No nestretli sme sa. Oni už asi nepotrebovali s nami hovoriť. S lekármi sa za deväť mesiacov stretli deväťkrát, s nami sa stretli raz, dali nám rovno tabuľku a vybavené,“ povedal pre TVNOVINY.sk šéf odborov zamestnancov Záchrannej služby v Košiciach Lukáš Jurina.

Záchranári sú aktuálne v štrajkovej pohotovosti a k výpovediam plánujú pristúpiť do konca roka. Rozhodnú sa podľa vývoja situácie.

Je to len prvý krok

Pôvodne sa zvyšovanie platov malo týkať len piatich zdravotníckych profesií. Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb ale trval na tom, aby nešlo o diskriminačné rozhodnutie. Podľa jeho predsedu Antona Szalaya je to signál, že vláda sa situáciou zoberá.

„Určite je to základný kameň, na ktorom sa dá stavať. Je snaha zastabilizovať zdravotníkov a to je krok vpred,“ povedal Szalay s tým, že oceňuje obe stretnutia s ministrom financií. Pôvodne sa totiž k rokovaciemu stolu dostať nevedel a to aj napriek tomu, že zastupuje tisícky zdravotníkov.  

„Koncom augusta som sa nakoniec dvakrát stretol s ministrom Lengvarským. Aj roky praxe chceli najskôr zohľadňovať len piatim profesiám. Povedali sme, že to budeme napádať cez Ústavný súd, pretože je to diskriminačné, tak nakoniec to prijali pre všetky zdravotnícke profesie. Odmeňovanie v okolitých krajinách je však vyššie a ak chceme prilákať zdravotníkov späť, treba sa o tom baviť ďalej,“ priblížil Szalay s tým, že je rád, že ich pripomienky prijali a zohľadnili.

Prečítajte si tiež:

Premiér žiada zdravotníkov, aby si výpovede premysleli

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) po schválení návrhu zdravotníkov požiadal, aby svoje výpovede prehodnotili. Podľa neho na to nie je vhodný čas.

„Slovensko postretli všetky možné krízy, aké si spomeniete a nemyslím si, že teraz je čas, aby tomu pridávali ešte lekári. O to viac, keď je tu vláda, ktorá po 17 rokoch sa chopila, vyhrnula si rukávy a naozaj pre zdravotníctvo niečo veľmi významné a bezprecedentné robí,“ povedal Heger.  

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) priblížil, že na platy zdravotníkov pôjde 232 miliónov eur.

„To je mimo bežného zvyšovania platov zdravotníkov, ktoré im vyplýva z tzv. mzdového automatu. Dokopy vlastne zdravotníkom na budúci rok na platy pôjde skoro pol miliarda navyše. Mzdový automat plus koeficienty,“ vysvetlil šéf štátnej kasy Igor Matovič.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) na nespokojnosť lekárov reagoval tým, že im dali maximum čo mohli.

„Nebudem vymýšľať ani tipovať ani používať 'odhadometriu'. Uvidíme 1. októbra koľko bude výpovedí. Musíme sa potom pozrieť na celkovú situáciu – či tie výpovede budú u lekárov, sestier, v akých regiónoch, v akých množstvách, na akých oddeleniach a podľa toho budeme reagovať,“ dodal Lengvarský.

Avizoval, že v pondelok (26.9.) bude odvetvová tripartita, kde budú pozvaní zástupcovia všetkých odborov a budú rokovať ďalej. 

Vláda navrhuje prerokovať materiál v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní.

Vyjadrenie ministra zdravotníctva k schválenému návrhu si môžete pozrieť vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti