Slepote odzvonilo: Martinskí lekári majú špeciálnu injekciu

17_injekciaweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Dobrou správou je, že vám celú liečbu preplatí poisťovňa.

Degenerácia očnej makuly, ktorá najčastejšie spôsobuje slepotu, postihuje na Slovensku neuveriteľných štvrť milióna obyvateľov. V Martinskej nemocnici vpichujú preto pacientom špeciálny liek priamo do oka. Ste adeptom aj Vy? Prinášame vám príbeh pani Márie, ktorej táto injekcia zachránila zrak.

Keď sa jej po diabetese začala rozpadať sietnica, diagnóza nebola príliš ružová a podľa lekárov už nemala vidieť. Operácia u nej už nepripadala do úvahy a tak vyskúšala novú metódu. Lekár pri nej aplikuje vpichom priamo do oka tzv. antirastové faktory a tie potláčajú rast nových ciev na sietnici. Aj keď sa pani Mária síce k ručným prácam, či milovaným knihám nevráti, v bežnom živote sa jej takto funguje omnoho lepšie.

Jedno také vpichnutie lieku do oka stojí asi tisíc eur.

Samotný zákrok trvá pár sekúnd, a aj keď vyzerá bolestivo, podľa pacientov nie je a výsledky sú prelomové: „Ja ten rozdiel cítim a je to lepšie. Celkovo lepšie vidím aj lepšie čítam," hovorí jeden z pacientov. Pomocou tejto liečby vedia lekári zachovať a dokonca zlepšiť videnie pacienta po dlhé roky. Nevidiacich pacientov totiž neustále pribúda a len na očnej klinike v Martine zachránia pred slepotou až až 1600 pacientov ročne.

Ak si myslíte že Vám slepota nehrozí, tak dobre čítajte: Jednou z rizikových faktorov je modrookosť (údajne u hnedookých ľudí je tento jav menej častý), ďalej fajčenie a vek nad 60 rokov.

Síce je táto liečba finančne náročná, kompletne celú ju prepláca poisťovňa. Jedno také vpichnutie lieku do oka stojí asi tisíc eur a opakuje sa v pravidelných intervaloch.


MARTIN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti