Maturanti tvrdia, že si nemôžu vybrať predmet, ktorý nemali aspoň šesť hodín týždenne. Rezort podal vysvetlenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Maturantov čaká definitívne rozhodnutie. Tento mesiac musia vypísať prihlášku na maturitu a potvrdiť predmety, z ktorých zložia skúšku dospelosti. Medzi gymnazistami sa však začalo šíriť, že si nemôžu vybrať predmet, ktorý počas štúdia nemali aspoň šesť hodín týždenne. Dokonca im to potvrdilo ministerstvo školstva. Ak by to bola pravda, študenti by mali veľký problém.

Gymnazisti musia maturovať zo štyroch predmetov – zo slovenčiny a cudzieho jazyka. Ďalšie dva predmety sú voliteľné, ktoré si študenti vyberajú sami.

V novej vyhláške sa píše, že jedným voliteľným predmetom je predmet, pre ktorý platí táto minimálna časová dotácia. Nejasné však je, či sa tým myslia oba predmety, alebo len jeden z nich tak, ako to bolo doteraz. Z ministerstva školstva im opakovane odpísali, že po novom musia spĺňať šesťhodinovú podmienku oba voliteľné predmety. 

Študentov to vyplašilo, keďže mnohí by to nesplnili. To by nastal veľký problém, pretože na tretí ročník si vyberali predmety a študovali podľa toho.

O údajnej zmene nevedeli ani školy. Aj my sme sa teda pýtali na ministerstve školstva. Konečná verzia však maturantov poteší. Hodinová „dotácia“ sa podľa rezortu netýka všetkých voliteľných predmetov, ale len jedného.

Z nášho pátrania vyplynulo, že ministerstvo školstva zle vysvetlilo svoju vlastnú vyhlášku a študenti môžu maturovať aj z okrajových predmetov. Ako je možné, že sa do sveta dostala nesprávna informácia, rezort nekomentoval.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti