Prepoisťovacia kampaň vrcholí. Zmenia sa podmienky prechodu do inej poisťovne? Odpovedali odborníci na konferencii Vizionári

Vizionári v zdravotníctve.
Vizionári v zdravotníctve. Zdroj: Vizionári

Konci septembra je takmer tu a vrcholí obdobie keď môžeme zmeniť zdravotnú poisťovňu. Chystá sa však aj zmena pravidiel, za akých to budeme môcť urobiť. Čaká ľudí byrokracia navyše, alebo ich novinky ochránia pred podvodmi? Odpovede na tieto otázky hľadali odborníci v ďalšej debate projektu Vizionári.

„Po starom“ sa prepoisťujeme naposledy

Zmeniť zdravotnú poisťovňu možno raz ročne. „Žiadosť treba podať do 30. septembra a klientom novej poisťovne sa stanete od 1. januára nasledujúceho roku,“ pripomenula pravidlá Beáta Havelková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Takto pred rokom prijal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou takmer 190 tisíc prihlášok na zmenu. Vyše 37 tisíc z nich ale neakceptoval, mnohé aj pre podozrenia z podvodov. Odpoveďou na túto situáciu má byť zmena pravidiel. Inak povedané, „po starom“ sa zrejme prepoisťujeme naposledy.

Akceptačný list nebude

Najväčšie vášne pri zmenách pravidiel vzbudil inštitút tzv. akceptačného listu. Návrh znel, aby ľudia museli požiadať pôvodnú poisťovňu o formálny súhlas so zmenou. Namietali bežní ľudia aj súkromné zdravotné poisťovne, ktoré hovorili o byrokracii. Akceptačný list tak napokon nebude. „Rozhodli sme sa upustiť od tohto akceptačného listu a preniesť zodpovednosť na zdravotnú poisťovňu. To znamená, že keď klient podá prihlášku do inej poisťovne, tak tá jeho súčasná ho informuje o tom, že zaevidovala zmenu a mohla by ho poučiť, čo to spôsobí,“ vysvetlila riaditeľka odboru poisťovníctva na Ministerstve zdravotníctva, Zuzana Földesová Motajová. Poisťovne sú s touto zmenou stotožnené. „Kto by na tom inštitúte akceptačného listu tratil by bol klient. Zmena by nebola možná a popieralo by to princíp konkurenice v zdravotnom poistení,“ vysvetlil Martin Kultan zo ZP Dôvera. So zrušením tohto návrhu je stotožnená aj zdravotná poisťovňa Union.

Dohodári by mali skončiť

Úrad pre dohľad podporuje, aby zmenu poisťovne mohli sprostredkovať iba riadni zamestnanci, nie ľudia pracujúci na dohodu. Podľa šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Renáty Blahovej pomôže tiež, ak sa zmeniť poisťovňu budeme môcť osobne na pobočke, elektronicky alebo poštou s kópiou dokladu totožnosti. „Myslím si, že tie občianske preukazy určite pomôžu, bude možné lepšie identifikovať človeka,“ uviedla Elena Májeková z Union ZP. Súkromné poisťovne ale nesúhlasia s obmedzením dohodárov, naopak Všeobecná zdravotná je za. „Dúfame, že to čo sa v zákone príjme pomôže, ale realitu uvidíme až rok po prijatí legislatívy.“ O zákone sa ešte stále rokuje, v prípade, že ho schváli vláda aj parlament, prepoisťovať po novom sa budeme už od nasledujúceho roku.

Prevencia, inovatívne lieky, čakacie lehoty

Analytici pravidelne pripomínajú, že pri zmene zdravotnej poisťovne treba sledovať, s ktorými lekrámi majú uzatvorené zmluvy, aké sú čakacie lehoty pre ich klientov na jednotlivé výkony, či koľko a za akých okolností sú poisťovne schvaľujú pacientom inovatívne lieky na výnimku. Dôležitá je tiež oblasť prevencie no a nemalú úlohu zohrávajú aj benefity. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ľuďom pripomína, nech sú pri výbere obozretní. „Najmä aby si dôkladne preštudovali podmienky, ktoré má príslušná zdravotná poisťovňa zverejnené za účelom preplácania benefitov,“ vysvetlila Renáta Blahová. Celý záznam z diskusie si môžete pozrieť online na našom webe.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vizionári

Dôležité udalosti