Hoax týždňa: Cintorín v Ladomirovej nie je ani zdemolovaný, ani ruský

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sa tentoraz venujeme príbehom, ktoré na Slovensku šíri Rusko. O cintoríne v Ladomirovej, ktorý bol podľa ruských médií zrovnaný so zemou, ale aj fotografii, ktorá má dokazovať utužené vzťahy ruského prezidenta s lídrami veľkých krajín.

Moderátorka Gabriela Kajtárová sa na hoaxy bližšie pozrela so svojimi hosťami. Pozvanie prijali redaktor Denníka N Vladimír Šnídl, zakladateľ Mladí proti fašizmu Marek Mach a výskumná pracovníčka Globsecu Katarína Klingová.

Hoaxom týždňa je správa o zničenom cintoríne ruských vojakov v obci Ladomirová v okrese Svidník. Slovenský internet ňou týždeň intenzívne žil. Ruský veľvyslanec Igor Bratčikov sem zavítal a vyhlásil, že starosta dal zdemolovať cintorín, na ktorom ležia ruskí vojaci padlí za prvej svetovej vojny.

Prečo sa práve táto správa stala hoaxom týždňa? „Lebo je to v prvom rade klamstvo. Ten cintorín nik nedal zdemolovať. Jediná vec, ktorá tam chýba, sú obrubníky. No nie z dôvodu, že by niekto chcel tento cintorín zničiť. Práve naopak, obec ho chcela udržiavať a bránili tomu práve obrubníky. Rozpadávali sa a nebolo možné toto miesto upravovať,“ vysvetlil Marek Mach.

Hoax sa podľa neho šíril rýchlo preto, lebo k tomu prispeli viaceré významné osoby. Napríklad generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý ho prebral, no polícia Slovenskej republiky sa k tomu vyjadrila tiež a označila to za hoax. Falošnú správu šírila aj ruská televízia.

„Kremeľská propaganda a jej pomáhači vedia, čo na Slovensku funguje. Na Slovákov funguje, keď sa v nás priživí pocit, že Rusom sa deje nejaká krivda. Skúšajú to pri rôznych témach. Napríklad, keď sa pripomína rok 1968, podsúvajú dojem, že ho pripomíname len preto, aby sme si mohli kopnúť do Rusov,“ povedal Vladimír Šnídl.

Prečítajte si tiež:

​Podľa novinára bola sila hoaxu aj v tom, že v Rusoch vzbudzovala pocit, ako Slováci zničili ruský cintorín. „No nie je ani ruský a ani zničený. Je to cintorín vojakov prvej svetovej vojny. V tej dobe sa pochovávali vojaci z rôznych bojujúcich strán na jedno miesto. Na tomto cintoríne ležia neznámi ruskí vojaci a zároveň tam ležia aj vojaci rakúsko-uhorskej armády z územia dnešného Maďarska a Rumunska,“ dodal Šnídl.

Katarína Klingová uviedla, že na šírenie dezinformácií používa Kremeľ rôzne techniky. V prvom rade sú to platformy na sociálnych sieťach, trollovia aj platení používatelia či vysoko automatizované účty. Rusku pomáhajú aj dezinformačné stránky, ktorých je na Slovensku viac ako 250.

Odborníci sa v relácii tento týždeň pozreli aj na fotografiu Vladimira Putina.

Pozrite si aj predchádzajúcu časť relácie Hoax týždňa:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti