Prerozdeľovanie nájomných bytov: Takmer polovicu dostanú zamestnanci veľkých firiem a verejnej správy

Prerozdeľovanie nájomných bytov: Takmer polovicu dostanú zamestnanci veľkých firiem a verejnej správy
Zdroj: Sme rodina

Ročne malo na Slovensku vyrásť 25 000 štátnych nájomných bytov. Aspoň tak to v predvolebnej kampani sľubovalo hnutie Sme rodina. Po dvoch rokoch sa podarilo zákon schváliť. Do konca volebného obdobia by tak, podľa sľubov, mali stihnúť postaviť 50-tisíc bytov. 

Úrad podpredsedu vlády Štefana Hollého, pod ktorý celý proces spadá, však hovorí, že výstavba sa bude riadiť dopytom. Teda stavať sa bude podľa toho, aký bude záujem prostredníctvom rezervačného portálu. Ten by chceli spustiť do konca tohto roka.

Podľa kritérií, ktoré hnutie nedávno predstavilo, bude mať na nájomný byt nárok širšia škála ľudí, ako sa pôvodne očakávalo. Značná časť bytov bude dokonca rezervovaná.

„Štyridsať percent celkovej kapacity projektu bude určených pre zamestnancov verejného sektora a tzv. veľkých zamestnávateľov. Zvyšných 60 percent bytov v každom zverejnenom projekte bude určených pre všetkých oprávnených nájomcov. Fungovať to bude na báze poradovníka,“ vysvetľuje úrad.

Pravidlá, podľa ktorých sa budú byty prideľovať, by mali uprednostňovať znevýhodnených záujemcov. Tými sú podľa predkladaného nariadenia vlády napríklad zdravotne ťažko znevýhodnení či odchovanci detských domovov.

Prečítajte si tiež:

​Niektorým vraj stačí pol roka

Billboardy naprieč celým Slovenskom šíria, že nájomné byty sú už realitou. Prvé z nich plánuje Sme rodina kolaudovať v roku 2023. Ak vezmeme do úvahy niekoľkomesačný proces kolaudácie, výstavba by už mala byť aspoň v počiatočnom štádiu. 

Úradu Štefana Hollého sme sa preto opýtali, v akej fáze sa projekty nachádzajú.

„Evidujeme projekty, ktoré sú v rôznom štádiu prípravy, niektorým chýba polroka do kolaudácie. Treba mať na vedomí, že investiční partneri môžu obstarávať aj hotové alebo rozpracované projekty, tie však musia spĺňať všetky zákonné náležitosti,“ píše úrad v stanovisku pre TVNOVINY.sk s tým, že začiatok výstavby môžeme reálne čakať na budúci rok. Prví nájomníci by tak prah svojho nového bytu mohli prekročiť na prelome rokov 2023 a 2024.

Drahšie ako sa plánovalo

Vo videu, ktoré bolo ťahačom predvolebnej kampane hnutia Sme Rodina, Boris Kollár sľuboval dvojizbové byty za 200 eur. Nakoniec však budú drahšie. Napríklad nájomné dvojizbového bytu v Banskej Bystrici má byť 305 eur, v Košiciach 336 eur a v Bratislave 455 eur.

Zdroj: Facebook/Sme rodina

Štefan Holý však tvrdí, že uvedené ceny sú tie najvyššie, s akými sa nájomcovia môžu v danom samosprávnom kraji stretnúť. Investori ju podľa neho stanovia nižšie.

Pozrite si aj archívnu reportáž o nájomných bytoch:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti