Domáce

Na Slovensko prišiel najmladší minister v Európe. Čo si o ňom myslí Lajčák?

Nový rakúsky spolkový minister pre európske a medzinárodné záležitosti Sebastian Kurz
Zdroj: SITA

Rezortu diplomacie šéfuje iba mesiac.

Na oficiálnu návštevu Slovenska pricestoval 27-ročný rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz. Návšteva Bratislavy je jednou z jeho prvých zahraničných ciest po tom, ako sa v decembri stal šéfom rakúskej diplomacie. Rokoval s ním jeho partner Miroslav Lajčák.

Zdroj: SITA

"Mali sme produktívny rozhovor, nadviazali sme výborný osobný kontakt," vyhlásil Lajčák po stretnutí s Kurzom. Ako povedal Lajčák novinárom, zo stretnutia s rakúskym ministrom mal veľmi dobrý pocit. Kurz je podľa jeho slov inteligentný človek, ktorý len potrebuje nazbierať praktické skúsenosti.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

"Ale to je jedno, či má 27, či 77, potrebuje si to vyskúšať," dodal. Kurz si podľa Lajčáka uvedomuje, že v tejto chvíli na neho všetci pozerajú s veľkým záujmom.

"Má aj výhodu, že všetci s dvojnásobným záujmom sledujú, čo povie," doplnil. So svojím rezortným kolegom z Rakúska okrem iného hovorili o plánovanom spoločnom rokovaní vlád oboch krajín. Ministri dohadovali termín rokovania a preberali tiež témy, ktoré budú na stretnutí oboch vlád rezonovať. Lajčák zdôraznil, že Rakúsko je pre nás veľmi dôležitým partnerom a susedom.

Podľa Kurza Slovensko a Rakúsko nie sú len bezprostrední susedia, ale spolu tvoria región, ktorý stále rastie. "Slovensko je pre nás veľmi dôležitým partnerom, na Slovensku je viac ako dvetisíc rakúskych firiem," povedal Kurz. Šéfa rakúskej diplomacie teší, že Rakúsko v Slovensku našlo silného partnera, s ktorým má spoločné záujmy, ktorý podporuje eurointegračné snahy krajín západného Balkánu a ktorý sa snaží o väčšiu hospodársku stabilitu.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.