Predviedli, ako zvládajú krízové situácie. V Lešti je takmer tisíc vojakov NATO

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Vojaci NATO na strednom Slovensku predviedli, ako zvládajú krízové situácie. V Lešti je takmer tisíc vojakov z piatich krajín a štvrtok bol posledným dňom ich certifikačného cvičenia Strong Cohesion 2022.

Cieľom cvičenia bolo preveriť pripravenosť Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO plniť stanovené úlohy.

„Ide o vyvrcholenie výcviku mnohonárodnej bojovej skupiny aliancie tu na území Slovenskej republiky,“ uviedol generál Daniel Zmeko, náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

​„Po brutálnej agresii Ruskej federácie na Ukrajine, musela prijať aliancia opatrenia. Jedným z týchto opatrení je aj vytvorenie mnohonárodných bojových skupín na potencionálnych frontových štátoch susediacich s Ukrajinou,“ povedal Zmeko.

Prečítajte si tiež:

​Úlohu vedúcej národnosti pri tvorbe tejto skupiny si zobrala Česká republika.

„Zamerali sme sa na systém velenia, riadenia a komunikácie,“ povedal generálmajor Peter Procházka, zástupca veliteľa Veliteľstva pre operácie.

​„Je tam slovenská, americká, česká, nemecká aj slovinská jednotka. Na jednej strane teda hodnotíme aj ako prebehlo toto zladenie,“ povedal generál Zmeko. „Na druhej strane je scenár cvičenia postavený na obranu Slovenska a obnovenia krajiny po jej napadnutí,“ dodal.

„Môžem konštatovať, že ciele cvičenia boli splnené. Hodnotenie môjho tímu prebehlo v poriadku a jednotka bude schopná plniť úlohy,“ povedal Procházka.

Viac sa dozviete v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Armáda

Dôležité udalosti