Slováci prišli s novinkou, ktorá môže zachrániť život. Predné brzdové svetlo čaká skúška

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zelené svetlo na prednej maske auta sa rozsvieti, keď šofér začne brzdiť. Vďaka tomuto signálu sa budú môcť cítiť bezpečnejšie najmä chodci pri prechádzaní cez priechod pre chodcov. Jednoducho zistia, či ich vodič registruje, alebo nie.

Technológiu vyvinula slovenská spoločnosť Lunaco Inovations. „Môže to priniesť záchranu ľudských životov a ťažko zranených na cestách,“ podotýka konateľ spoločnosti Ľubomír Marjak. 

Cieľom je, aby sa predné brzdové svetlo stalo súčasťou povinnej výbavy. Aj preto robili množstvo výskumov so špičkovými odborníkmi z Nemecka.

Riaditeľ Bonnského inštitútu pre právo a dopravnú psychológiu Bernard Kirschbaum informoval, že vlani bolo na európskych cestách 20-tisíc úmrtí. 

„Počet ťažko zranených je ešte päťkrát väčší. Aj jeden zranený je príliš veľa, a preto je nutné využiť všetky možné prostriedky na zlepšenie bezpečnosti,“ hovorí Kirschbaum.

Myšlienke je naklonený aj európsky parlament. Na zmenu legislatívy však žiada údaje z praxe.

Prečítajte si tiež:

​Brzdové svetlá čaká test

Testovanie brzdových svetiel potrvá deväť mesiacov. Po cestách v Trenčíne, Prievidzi, Partizánskom a Žiline budú jazdiť tri tisícky vozidiel, vrátane autobusov, taxíkov a kamiónov.  

Dáta zozbiera a spolu s nemeckými špecialistami vyhodnotí Žilinská univerzita.  

„Našou úlohou je overiť, či skutočne tie výhody PBS budú také, aké dnes predpokladáme a identifikovať, či nevzniknú nejaké nevýhody, ktoré by zabránili montovaniu PBSdo vozidiel,“ vysvetľuje Miloš Poliak, dekan Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy.

Podľa europoslanca Ivana Štefanca je v prípade úspešného testu veľká pravdepodobnosť, že sa predné brzdové svetlo podarí zapracovať do európskej legislatívy.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti