Patria motorkárske preteky do lesa? Poľovníci majú obavy

Motorkári chcú v lese pretekať. Poľovníkom sa to nepáči
Motorkári chcú v lese pretekať. Poľovníkom sa to nepáči Zdroj: TV Markíza,

Poľovníci sa boja, že im zničia horu a vyplašia zver.

Patria či nepatria motorky do lesa? Na južnom Slovensku sa chystajú medzinárodné preteky terénnych motocyklov vo veľkom štýle. Podujatie ale postavilo proti sebe poľovníkov a priaznivcov extrémnych športov. Motorkári chcú jazdiť po lese, poľovníci chcú les chrániť.

Dvojdňové adrenalínové preteky v endure pripravujú na najbližší víkend aj v Cinobani. Dvesto pretekárov má štartovať z ihriska. „Je to enduro, čo znamená v preklade do slovenčiny vytrvalosť, tak pretek trvá tak sedem hodín," hovorí organizátor pretekov Pavel Garaj.

Päťdesiatkilometrová trať povedie cez katastre troch obcí. Poľovníci ale silné stroje vo svojom revíri nechcú. Boja sa, že im zničia horu a vyplašia zver. Počas nakrúcania sme aj my natrafili na mláďa daniela. „To je už napľutie do tváre. Naozaj v mesiaci poľovníctva, kedy je to najcitlivejšie pre tú zver," krúti hlavou poľovník PZ Strieborná Jozef Suja.

„Ako keby vykopali vojnovú sekeru motorkárom! Vládne všeobecná nevôľa u niektorých poľovníkov, že sa niečo strašné stane v ich revíri," dodáva Garaj. Podľa zákona motorky do lesa nepatria. Preto organizátori museli požiadať majiteľov pozemkov o súhlas a úrady o výnimku. Väčšina trate leží na pozemkoch štátnych lesov.

„Lesy SR dali podmienený súhlas za prísne stanovených podmienok, napríklad obmedzenie dĺžky využívania týchto pozemkov z požadovaného mesiaca na niekoľko dní," prezradil hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.

„Súhlasné stanoviská máme na celú trasu. Ak sa niekomu stalo, že sa možno meter prešlo do jeho parcely, neviem o tom," dodáva organizátor. Poľovníci sa síce proti pretekom postavili, ťahajú ale za kratší koniec. Hoci sa o revír starajú, akosi nemajú právo do týchto vecí hovoriť.

„Poľovné združenie nie je majiteľom ani správcom lesných pozemkov, má iba prenajatý výkon práva poľovníctva, takže nemôže vstupovať do nakladania s majetkom," vysvetľuje hovorca Lesov SR.

Adrenalínový víkend je predo dvermi, reklamné pútače sú vonku, jedni sa tešia, iní nadávajú. Organizátori sa zaviazali, že terén vrátia do pôvodného stavu a prípadné škody budú musieť zaplatiť. V tejto chvíli má každý svoju pravdu, aj svoju vášeň.


CINOBAŇA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti