Psychologická podpora pre ľudí na úteku je stále dôležitá

Psychologická podpora pre ľudí na úteku je stále dôležitá
Občianske združenie TENENET.

Prekonanie jazykovej bariéry, začlenenie sa na trh práce, adaptácia žiakov na základných, stredných a vysokých školách ako aj práca so stresom a negatívnymi emóciami sú otázkami, ktoré utečenci pred vojnou na Ukrajine riešia v súčasnej dobe. Častokrát potrebujú pomocnú ruku a možnosť žiť normálny život v našej krajine. Občianske združenie TENENET od začiatku vojny pomáha poskytovaním psychologickej a sociálnej pomoci ľuďom, ktorí museli opustiť svoje domovy a poukazuje na význam týchto aktivít aj prostredníctvom informačnej kampane.

V rámci pomoci utečencom doteraz poskytli vyše 56.000 poradenstiev a zásahov, čo znamená, že sa v priemere pomohlo dva krát každému z tých, kto požiadal o dočasné útočisko v Bratislavskom kraji, kde OZ TENENET pôsobí. Poradenský tím tvorí 60 psychológov, sociálnych pracovníkov a pedagógov, pričom 36 z nich sú Ukrajinci. „Pochádzam z mesta Slavjansk, ktoré je na východe Ukrajiny blízko Donecka, odkiaľ sme sa evakuačným vlakom dostali na Slovensko spolu s mamou a mojim 9-ročným synom. Som psychologička a v súčasnej dobe som súčasťou mobilného TENENET tímu. Možnosť pracovať a pomáhať iným je pre mňa od začiatku nielen prácou, ale aj cestou k zvládaniu vlastného stresu a smútku. Psychologickú a sociálnu pomoc utečenom považujem za veľmi dôležitú. Pomáhame dospelým, ale častokrát ide aj o pomoc deťom, ktoré ťažko zvládajú stres, hnev a negatívne emócie. Pracujeme aj s rodičmi, asistujeme im pri nácviku rodičovských zručností a zvládaní tínedžerov. Čoraz častejšie vyhľadávajú pomoc aj starší ľudia - najmä ženy, ktoré potrebujú psychologické poradenstvo ako zvládať nekončiaci sa stres a strach o svojich blízkych, čo ostali na Ukrajine. Veľa aktivít vykonávajú naše pedagogičky s deťmi, ktorým sa snažia vytvoriť podnetné prostredie na zmysluplný osobnostný rozvoj,“ uvádza Mariya Savchenko.

Odídenci z Ukrajiny vo väčšine prípadov čakajú na koniec vojnového konfliktu aby sa mohli vrátiť domov. Nevieme však, kedy sa to skonči a nemôžeme to ani predpokladať. Preto adaptácia týchto ľudí v krajine je momentálne veľmi dôležitá aj napriek tomu, že tu možno nezostanú. „Človek, ktorý nevie plánovať budúcnosť, sa rýchlo vyčerpá a môže to prerasť do veľkých problémov. Preto psychologická podpora je extrémne dôležitá. Existuje kniha „Napriek všetkému povedz životu áno“ Viktora Frankla, ktorý  zažil  koncentračný tábor. Napísal, že ako prví zomierajú ľudia, ktorí sú presvedčení, že sa to rýchlo skončí alebo tí, ktorí si myslia, že sa to neskončí vôbec. Prežiť dokážu ľudia, ktorí žijú a prežívajú každý jeden deň, rozdeľujú svoj život na malé úseky a riešia každý z nich ako malú úlohu. Pomáhame mojim krajanom prijať aktuálnu situáciu a postupne ich učíme žiť v nových podmienkach a novej krajine tak, aby ich nepohltili negatívne emócie. Potrebujú našu pomoc, aby sa cítili lepšie,“ dodáva Mariya.

V rámci pomoci odídencom z Ukrajiny tím OZ TENENET takmer od začiatku vojny zabezpečuje sociálne a psychologické poradenstvo pre deti a dospelých, pedagogické programy pre deti a adaptačné programy pre matky s deťmi. Pomáhajú vo veľkokapacitnom centre na Bottovej v Bratislave a tiež prostredníctvom mobilných tímov. Projekt vznikol vďaka finančnej podpore celosvetovej humanitárnej organizácie UNICEF a UNHCR. Viac informácií o neziskovej organizácií TENENET nájdete na www.tenenet.sk.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti