SaS vyzbierala podpisy pod návrh na odvolanie Igora Matoviča, podpísal sa aj Pellegrini

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Návrh na odvolanie ministra financií podpísalo 32 poslancov Národnej rady. Tvrdia, že rozvracia verejné financie a rozdeľuje spoločnosť.

Poslanci zo SaS vyzbierali hlasy za návrh na odvolanie ministra financií Igora Matoviča. Pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Miroslav Kollár (Spolu - občianska demokracia) a deväť poslancov Hlasu. Celkovo dalo svoj podpis 32 poslancov.

Šéf SaS Richard Sulík avizoval už na prvej schôdzi parlamentu po letnej pauze, že sa budú snažiť Matoviča odvolať.

„Poslanci sa budú musieť rozhodnúť. Každý podľa toho, či si myslí, či Igor Matovič vykonáva svoju funkciu riadne alebo nie,“ povedal Sulík.

Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová uviedla, že dôvody na Matovičovo odvolanie sú ústavné, zákonné, politické, morálne a etické. „Výkon funkcie člena vlády a ministra financií, a predtým predsedu vlády, poníma Igor Matovič ako „one man show“, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako nástroj pomsty,“ vyhlásila Zemanová.

V odôvodnení ďalej píšu, že takýmto výkonom verejnej funkcie člena vlády trpí Ústava, trpí demokracia, rozdeľuje a znechucuje sa verejnosť, upozaďuje sa riešenie ťažkostí občanov a obyvateľov našej krajiny a plytvá sa dôverou nositeľov moci v moderný, slušný a demokratický výkon mandátu, na ktorý volení nositelia verejnej funkcie dostali poverenie.

Mimoriadna schôdza by mohla byť v stredu 28. septembra.

Matovič: SaS sa bez hanby spojí so smerákmi

Na návrh reagoval aj Matovič. „Keď som pred rokom zverejnil, že ľudia v pozadí politiky majú eminentný záujem vytvoriť vládu Hlas+SaS+PS … kolegovia z SaS a ich spiatelených médií spustili ťažký hejt … vraj blúznim. Vraj SaS sa s mafiou zo SmeroHlasu spájať “neplánuje”,“ napísal na Facebooku.

„Čakal som na tento deň, lebo je veľmi dôležitý. Je definitívnym potvrdením, že SaS sa po voľbách bez hanby spojí aj so smerákmi, ktorí 19 rokov organizovali, kryli a obhajovali všetky smerácke podvody … a ktorí sa len falošne na Hlas premenovali. Jasné, budú verklíkovať, že si to nevedia predstaviť, ale váhu takých slov po skúsenostiach s Bugárom už všetci poznáme,“ dodal.

Podľa Matoviča budú budúce voľby o tom, „kto zradí s mafiou, komu sa dá veriť, že s ľuďmi, ktorí majú na svedomí totálne rozkradnutie Slovenska či smrť Jána a Martiny, nikdy nezradia.“ Dodal, že OĽaNO so Smerom a Hlasom nikdy do koalície nepôjde.

Zemanová reagovala, že o hlasy poslancov Smeru nestoja a nežiadali ich o podporu tohto návrhu. 

Hlas považuje Igora Matoviča za najväčšie zlo v slovenskej politike. „Je zodpovedný za rozvrat štátu. V morálnej rovine svojimi vyjadreniami rozdeľuje spoločnosť a lož používa ako pracovnú metódu. Rozpútava nielen osobné, ale aj kultúrne vojny s oponentami. Do riadenia štátu vniesol chaos a neporiadok, mnohé inštitúcie sú v rozvrate a paralyzované. Dialóg s profesnými skupinami nahradil vydieraním a ultimatívnym kladením požiadaviek. Neexistuje sociálna a profesná skupina, ktorá dnes nestojí v opozícii voči Matovičovej a Hegerovej vláde“, povedal Peter Pellegrini.

Prečítajte si tiež:

SaS odišla z koalície po dlhodobom spore s Igorom Matovičom. Pre zotrvanie štvorkoalície žiadali odchod ministra financií. Premiér Eduard Heger a hnutie OĽaNO Matoviča podržali. 

Šéf OĽaNO neskôr prekvapil, keď na Facebooku napísal, že v prípade, že ho parlament odvolá z funkcie, SaS sa môže vrátiť do vlády.

„Ja tomuto statusu nerozumiem,“ komentoval príspevok ministra financií Richard Sulík.

Pozrite si reportáž o obštrukcii v parlamente 22. septembra:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.