Spisy, ktoré sú dlhé 33 kilometrov, hnijú v chátrajúcej budove. Ministerstvo chce vojenský archív presťahovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vojenský archív v Trnave sa už roky sťahuje do nových priestorov. Doteraz to boli iba sľuby. Rezort obrany preto chce do troch rokov postaviť novú budovu.

Blok budov v historickom komplexe Trnavskej univerzity už desaťročia slúži armáde ako archív. Na prvý pohľad krabice plné papierov, no v skutočnosti sú to osudy ľudí od čias Rakúsko-Uhorska až do dnes.

Na to, že budova archívu nevyhovuje, upozorňujú zamestnanci roky. Sľuby o presťahovaní sa opakujú už od prelomu milénií. V roku 2007 sa so sťahovaním do novej budovy dokonca spájala kauza vtedajšej vládnej strany.

V súvislosti s miliardovou investíciou sa spomína firma Ikores, ktorej majiteľ pred rokmi sponzoroval stranu Smer. Bez verejnej súťaže zadalo ministerstvo obrany zákazku, ktorej hodnota mohla dosiahnuť až miliardu korún. Vtedajší minister obrany František Kašický tvrdil, že postupovali v súlade so zákonom.

To, čo chceli vtedy postaviť za 33 miliónov eur, plánuje súčasné ministerstvo urobiť podstatne lacnejšie. S 15-ročným odstupom si trúfa rezort obrany vybudovať úplne nový archív až o štvrtinu lacnejšie, za necelých 25 miliónov.

Komplex budov má vyrásť doslova na zelenej lúke. Armádna na to vyčlenila svoj pozemok v okrajovej časti Trnavy smerom na Malženice.

Zamestnanci archívu hovoria o nevyhovujúcich podmienkach v pamiatkovej budove. Cítiť tam špecifický zápach a nachodiť musia denne kilometre. Stovky ton spisov už nemajú kde uskladňovať. Regály zapratali telocvičňu, aj niekdajšiu kaplnku.

„Po skončení výstavby a náročného presťahovania archivovaných dokumentov chceme historický komplex posunúť za desať percent odhadovanej ceny samospráve. Máme predstavu pravdepodobne na polovicu krajskej a mestskej,“ prezradil minister obrany Jaroslav Naď.

Ambiciózny plán chce ministerstvo dotiahnuť do konca bez ohľadu na výsledky volieb tak, aby sa zamestnanci aj materiály presťahovali do novej budovy už v roku 2025.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.