Monika prekonala rakovinu prsníka: Prevencia je to najdôležitejšie, čo žena môže pre seba urobiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bratislavské ulice opäť rozžiarila prenikavá ružová. Stovky žien pochodovali, aby pripomenuli prevenciu a chorým pacientkam v boji proti rakovine prsníka vyjadrili podporu. Heslom dvanásteho ročníka pochodu bolo Znova na štart.

Neziskové organizácie, lekári, onkologické pacientky aj ženy, ktoré sa z ochorenia už vyliečili, prišli na ďalší ročník pochodu za zdravé prsia.

Pochod odštartoval pod bratislavským Starým mostom a vyrazil do ulíc Bratislavy.

„Za posledné dva roky sa nám podarilo podporiť neziskové organizácie sumou viac ako 91-tisíc eur. Toto bolo inšpiráciou, ale zároveň aj záväzkom, aby sme sa po uvoľnení opatrení znovu postavili na štart,“ uviedla PR manažérka Avon Slovensko Jana Pohorelská.

Monike a Veronike diagnostikovali rakovinu prsníka vlani. Všetko to podľa nich nabralo rýchly spád.

„Prešla som si 16 chemoterapiami, operáciou a potom som mala ešte ožarovanie a tabletkovú formu chemoterapie,“ hovorí Monika Čopová.

Prečítajte si tiež:

Veronika Stupárková podstúpila chemoterapiu, operáciu a rádioterapiu. Obom sa z ochorenia podarilo vyliečiť. 

„Prevencia je to najdôležitejšie, čo môže žena pre seba spraviť a rovnako aj to najmenšie. Ísť na to sono, urobiť si každý mesiac samovyšetrenie,“ pripomína Monika.

Rakovina prsníka patrí na Slovensku medzi najčastejšie onkologické diagnózy. Lekári ju ročne potvrdia zhruba 4,5-tisícke Sloveniek. Najrizikovejšie sú tie po päťdesiatke, oveľa viac ako predtým však pribúdajú aj mladšie pacientky.

„Minulý rok sa mamo vyšetrenia napriek pozvánkam zúčastnilo len 13 percent z pozvaných žien, realita nám ukazuje, že čísla sú alarmujúce,“ dodáva Pohorelská.

Prečítajte si tiež:

Na jednej strane je prevencia, na strane druhej to, kedy sa žena na vyšetrenie aj skutočne dostane. Aj v tomto prípade sú niekoľkomesačné čakacie lehoty nepríjemnou realitou.

„V niektorých mestách je termín na mamografiu pol, až trištvrte roka u tých, ktoré majú dokonca hrčku. Ak je to onkologické ochorenie, celý proces sa predlžuje,“ hovorí primár mamologického oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety Vladimír Bella.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.