Čaputová sa pre referendum už druhýkrát obrátila na Ústavný súd. Prezidenti túto možnosť nemali vždy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa už druhýkrát obrátila na Ústavný súd so skúmaním referendových otázok. Hlavný iniciátor referend v tomto volebnom období Robert Fico ju za to viní z ich marenia. Právomoc hlavy štátu dať preskúmať referendové otázky nebola v ústave vždy, neuveríte pri akej príležitosti ju tam doplnili.

Písal sa rok 2000. Išlo o opozičné referendum o predčasných voľbách. Vtedy, pred vyše dvadsiatimi rokmi, sa začalo debatovať, či by bolo vôbec možné takto skrátiť volebné obdobie.

Rudolf Schuster referendum vyhlásil, ale konštatoval, že by bolo dobré, aby do budúcna vopred zaujal postoj ústavný sud.

Otázku napadli poslanci koalície, ale odpovede sa nedočkali. Referendum sa uskutočnilo, no bez úspechu. Prišlo málo ľudí. Už o rok pribudla do ústavy novinka.

Prečítajte si tiež:

Hlava štátu dostala právomoc poslať referendové otázky na posúdenie ústavným sudcom. Čoskoro prišla príležitosť. Ten istý prezident mal v paláci opäť podpisy za referendum o predčasných voľbách, ale preskúmať ho sudcom nedal.

Prezident Schuster referendum opäť vyhlásil, úspešné nebolo.

Najbližšia možná príležitosť vyjasniť si, či sa dajú referendom vyvolať predčasné voľby, prišla minulý rok. Tentoraz sa hlava štátu na ústavný súd obrátila a ten odkázal, že to problém je.

Prečítajte si tiež:

Teraz čakáme, ako dopadne hlasovanie o zmene ústavy v parlamente, respektíve, či toto zmobilizuje občanov k jednej z nesporných otázok súčasného opozičného referenda. Robert Fico prezidentke vyčíta, že nevyhlasuje referendá rovno,  ale otázky dáva posúdiť sudcom.

Viac sa dozviete v reportáži hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.