Polícia ukázala autá s novým dizajnom. Pozrite si, ako budú vyzerať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na cestách budú jazdiť nové policajné autá. Polícia v pondelok (26.9.) ukázala, ako budú vyzerať. Na zeleno-bielu farbu zabudnite.

Polícia sa rozhodla radikálne zmeniť dizajn svojho vozového parku. „Ľudia na Slovensku si zaslúžia moderný Policajný zbor, na ktorý sa budú môcť spoľahnúť v ktoromkoľvek okamihu. Polícia si zase zaslúži podmienky na profesionálny výkon hodný 21. storočia. Nové autá by Policajný zbor mohol postupne začať dostávať v priebehu budúceho roka,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

​Zmena má byť súčasťou postupnej modernizácie policajného zboru

Slovensko má v súčasnosti unikátnu príležitosť financovať projekt z európskych peňazí Plánu obnovy a odolnosti. V rezorte vnútra bude z týchto peňazí zafinancovaný aj nákup policajných áut.

„Konkrétne: 705 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre Policajný zbor, 47 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre enviro políciu (ENVIRO) a Odbor riadenia kriminálnych analýz (ORKA), 8 kusov dodávok s prestavbou pre vyšetrovateľov bude určených pre Národnú centrálu osobitných druhov kriminality (NCODK),“ uvádza ministerstvo. Pôjde o elektromobily a plug-in hybridy. Na nabíjanie elektrických áut vznikne pre potreby polície 130 nabíjacích miest s vyše 400 nabíjačkami.

​Nový dizajn policajných vozidiel ráta s reflexnými žlto-modrými farbami

Neuvidíme už ani nápis Pomáhať a chrániť. „Nové farby používajú polície naprieč Európou. Odborníci vybrali žltú, pretože má špeciálne fyzikálne vlastnosti, má vysokú viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok. Kombinácia týchto farieb je považovaná celosvetovo za farbu polície,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.

„Vozový park polície je v katastrofálnom stave, bohužiaľ, bol dlhé roky zanedbávaný. Máme takmer 5000 vozidiel a 55 percent z nich má najazdených viac ako 150.000 kilometrov,“ uviedol Hamran. Všetky "polepené" autá majú smerovať na základné útvary. Staré autá sa vzhľadom na vysoké náklady i svoju opotrebovanosť prelepovať nebudú.

Prečítajte si tiež:

Prvé autá by mali prichádzať v priebehu budúceho roka. Rezort vnútra rokuje s ministerstvom financií aj o ďalšej obnove svojho vozového parku zo štátneho rozpočtu. Podľa štátneho tajomníka sú rokovania vo finálnej fáze. Hamran tvrdí, že v prípade dohody by sa v priebehu piatich rokov mohli obnoviť všetky "maľované" autá polície. Polícia plánuje do budúcnosti do nových farieb obliecť aj samotných policajtov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti