Odvolajú Igora Matoviča? Skôr nie, ako áno (+parlamentná matematika)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Igor Matovič bude čeliť odvolávaniu. SaS totiž nazbierala dostatok podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze. To, či líder OĽaNO napokon zostane na pozícii ministra financií, závisí už len od vôle štyroch nezaradených poslancov.

Tomáš Taraba, Filip Kuffa, Slavěna Vorobelová a Katarína Hatráková. Od týchto štyroch mien stojí a padá budúcnosť Igora Matoviča na ministerskej stoličke. Mimochodom, prví traja menovaní sa dostali do parlamentu na kandidátke ĽSNS.

Kým sa však detailnejšie dostaneme k týmto hlavným aktérom, ukážme si, ako sa rozhodli hlasovať jednotlivé kluby a ostatní nezaradení poslanci.

Na odvolanie Matoviča zatiaľ chýbajú tri hlasy

Iniciátori odvolávania z klubu SaS disponujú s 21 hlasmi. K nim môžeme pripočítať 11 nezaradených poslancov zo strany Hlas, ktorí aj pridali svoje podpisy pod zvolenie tejto mimoriadnej schôdze. Svoje podpisy taktiež dodali ďalší dvaja nezaradení poslanci – Miroslav Kollár (Spolu) a Tomáš Valášek (PS).

Cez víkend po dlhšom otáľaní sa pridal aj 27-členný poslanecký klub Smeru. Ten prv svoje hlasy nechcel dodať, kým SaS nepodporí predčasné voľby. Napokon zmenil názor.

„Smer-SD podporí odvolávanie I. Matoviča všetkými 27 hlasmi, hoci samotné odvolávanie v NR SR bude len nechutným divadlom bez užitočného konca,“ uviedla strana sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:

​Odvolanie Igora Matovič podporia aj všetci poslanci ĽSNS.

„Za odvolanie,“ takto stručne odpísal podpredseda strany Martin Beluský na otázku, či všetci poslanci ĽSNS budú hlasovať „za“.

Rovnaký postoj by mali zaujať aj odštiepenci od kotlebovcov, ktorí sa združujú v strane Republika. Obe strany tak majú k dispozícii 12 hlasov.     

Po spočítaní je za odvolanie Igora Matoviča 73 poslancov, opozícii teda chýbajú ešte traja. Koalícia momentálne disponuje 70 hlasmi.

​Bývalí „oľaňáci“ Matoviča podržia  

SaS a spol. s určitosťou nepomôže odídenec z OĽaNO a bývalý minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

„Nebudem za odvolanie,“ odvetil nám. Aj napriek kritickému postoju voči Matovičovi ho chce ponechať vo funkcii. Nechce totiž ešte viac rozkolísať trojkoalíciu.

Podobný postoj má aj ďalší bývalý člen klubu OĽaNO Martin Čepček. A to aj napriek tomu, že ho z klubu vylúčili.

„Prečo by mal odísť víťaz volieb, ktorý už raz odišiel a snaží sa pomôcť rodinám a dôchodcom, keď väčšie problémy máme na ministerstve zdravotníctva, ktoré nikomu nevadia. Poďme odvolávať Lengvarského a Mikulca za Haščáka,“ odpísal Čepček.

Posledný, ktorý z nezaradených poslancov odmietol dodať hlas za odvolanie, je Štefan Kuffa. Toho mimochodom pred rokmi do parlamentu priniesol na svojej kandidátke práve Matovič. V hre tak zostali posledné spomínané štyri mená.

Prečítajte si tiež:

​Štyria (ne)rozhodnutí

Katarína Hatráková, ktorá sa do NR SR dostala na kandidátke OĽaNO, ale po nezahlasovaní o Ficovom vydaní ju z klubu vyhodili, sa ešte nerozhodla.

„Po odbornej stránke si viem jeho odvolanie predstaviť, ale po politickej je to ešte otázne,“ uviedla Hatráková.

Zároveň dodala, že bude s kolegami z koalície ešte diskutovať, čo by takéto odvolanie znamenalo pre stabilitu vlády. Ak by ju ohrozilo, tak Matoviča podrží. Neželá si totiž predčasné voľby.

Neistá je aj náhradníčka za Mariana Kotlebu Slavěna Vorobelová.

„V prípade návrhu na odvolanie pána ministra Matoviča budem hlasovať tak, ako som hlasovala aj doposiaľ - podľa svojho najlepšieho svedomia a presvedčenia. Keďže som ešte nemala možnosť čítať odôvodnenie k návrhu na odvolanie pána ministra Matoviča a mám iba medializované informácie, tak je to 50 na 50,“ ozrejmila Vorobelová.

Obe spomenuté poslankyne majú podľa hlasovaní v pléne bližšie ku koalícii ako k opozícii.

Prečítajte si tiež:

​Na záver zostávajú dvaja poslanci – Tomáš Taraba a Filip Kuffa. Tí trvajú na tom, aby SaS dala prísľub, že dodá hlasy na predčasné voľby.

„Závisí to od toho, či do hlasovania o predmetnom návrhu o odvolaní Igora Matoviča z postu ministra financií, Richard Sulík splní našu podmienku, že chceme od neho hlasy na predčasné voľby. Máme za to, že Sulík, ak stojí o naše hlasy a nechce sa vrátiť do vlády, nemá dôvod nám hlasy na predčasné voľby nedať,“ uviedol riaditeľ kancelárie strany Život Juraj Moravčík.

Summa Summarum: Na odvolanie ministra je potrebných 76 hlasov. V parlamente by tak museli byť všetci poslanci, ktorí chcú odvolávať, plus by sa museli pridať minimálne ďalší traja poslanci. A to z doterajších vyjadrení nateraz nevyzerá byť veľmi reálne. Do stredy 14.00 h, kedy sa má hlasovať, môže však ešte niekto zmeniť názor. Nebolo by to po prvý raz.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti