Na košickom gymnáziu sa učia v tme a bez kúrenia. Žiaci však radšej budú sedieť v triede v bundách ako doma

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Školy kúria slabšie, niektoré dokonca ešte vôbec. Energetická kríza sa tak dotýka aj školákov. Radia im teplejšie sa obliekať, pretože v triedach majú o poznanie chladnejšie. 

Študenti sú zvyknutí na vykúrené triedy, nosia preto len tričká s krátkym rukávom. Riaditeľ gymnázia vo Svidníku Ján Rodák hovorí, že sa teraz snažia pripomínať, aby sa obliekali lepšie.

Župné stredné školy v Prešovskom kraji šetria energie na pokyn zriaďovateľa. 

„Vykurujeme triedy na 20 stupňov a chodby na 15 stupňov. Školník má za úlohu sledovať chodby aj triedy sem-tam, ako to tam je, keby bola zima, tak, samozrejme, prikúrime, veď predsa nemôžeme deti nechať v triedach sedieť v zime,“ hovorí Rodák.

Jedným z opatrení vo svidníckom gymnáziu je aj odstavenie nevyužívaných tried. 

Prečítajte si tiež:

Aj na košickej strednej škole šetria, ako sa len dá. Nie všade sa svieti a väčšina radiátorov je vypnutá. V triedach zapli len po jednom radiátore, okná otvárajú len nárazovo a deti sedia v bundách alebo svetroch.

Niektorým žiakom k učeniu počas dňa ani nechýbalo svetlo.

Za prvých deväť mesiacov tohto roka zaplatila škola za teplo a elektrinu už 63-tisíc eur. Vlani to za rovnaké obdobie bolo 50-tisíc.

S napätím čakajú, čo bude, keď prídu prvé mrazy. Niektorí žiaci však hovoria, že radšej budú sedieť v bundách v triede ako doma na dištančnom vzdelávaní. Nájdu sa aj takí, ktorí sú nespokojní.

V základnej škole vo Veľkom Krtíši sa kúriť ešte ani nezačalo. Musia šetriť. 

„Deckám sme odporučili, aby sa teplejšie obliekali, ale ako aj sami môžete cítiť, že teda zima tu nie je, kvôli tomu, že škola bola nedávno zateplená,“ hovorí riaditeľ Dušan Gálik.

Teploty sú na juhu prijateľnejšie, no na ochladenie sa pripravujú.

„Boli sme tiež na stretnutí u zriaďovateľa, kde nás pán primátor mesta upozornil na to, alebo v podstate požiadal, aby sme šetrili energiami,“ dodáva Gálik.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti