Nemá ešte vodičák, no pilotuje lietadlo. Michaela (16) je najmladšou pilotkou ultraľahkých lietadiel na Slovensku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemá ešte vodičák, no už pilotuje lietadlo. Šestnásťročná Michaela z Prešova je najmladšou pilotkou ultraľahkých lietadiel na Slovensku. Vybrali sme sa na jej prvý samostatný let s posádkou.

Michaela Šoltýsová je po úspešnom ukončení leteckého kurzu čerstvou držiteľkou preukazu pilota malých športových lietadiel.

„Čo sa týka motorového ultraľahkého lietania v našej Slovenskej leteckej federácii, je Michaela najmladšou členkou aj pilotkou,“ povedal inštruktor Ivan Oľšavský.

Pre Mišku sme boli po inštruktorovi jej prví pasažieri. Od Sabinova sa dostala zatiaľ najďalej do Partizánskeho.

K lietadlám ju to láka odmalička. Prvýkrát letela ako päťročná so svojím dedom. V rodine majú viacerých pilotov. Neodradil ju ani tragický pád práškovacieho lietadla, v ktorom pred 11 rokmi zahynul jej starý otec.

Riaditeľ spoločnosti Aero Slovakia Ľubomír Kováčik povedal, že jej dedo bol jeden z najlepších, ak nie najlepší pilot na Slovensku. Michaela si však uvedomuje, že pri lietaní sa stávajú aj zlé veci. Nalietala už vyše 55 hodín.

Počas výcviku pilotovala viaceré stroje, no najradšej lieta na tom, čo vyrobili v Prešove.

O základný výcvik na ultraľahkých lietadlách je v súčasnosti aj medzi tínedžermi veľký záujem. Miška by chcela lietať aj na juniorských súťažiach a chce sa stať aj inštruktorkou. Sníva, že raz poletí aj na dovolenku k moru. 

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti