Výpovede chce dať už viac lekárov ako v roku 2011. Mnohí sú pripravení odísť aj do zahraničia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výpovede môžu ochromiť slovenské zdravotníctvo. Lekárski odborári vyzbierali naprieč krajinou zatiaľ vyše 1200 výpovedí. Podali ich lekári z najkľúčovejších oddelení.

Lekári, bez ktorých slovenské nemocnice nemôžu fungovať. Odborári hovoria, že výpovede prišli od chirurgov, traumatológov, anestéziológov, kardiológov aj internistov.

„Počet výpovedí, ktoré ku dnešnému dňu evidujeme, reprezentuje také číslo lekárov, ktorí keď nenastúpia, tak dôjde ku kolapsu v jednotlivých nemocniciach,“ varuje lekár z Oddelenia úrazovej chirurgie UNB Michal Gurka.

Prečítajte si tiež:

Podpredseda odborov UNLP v Košiciach Peter Zimmerman hovorí, že výpovedí je tento rok oveľa viac ako v roku 2011.

Je to zhruba rok, čo sa odborári stretávajú s premiérom, ministrom zdravotníctva či financií. Žiadajú prijať osem opatrení – o vzdelávaní lekárov, spravodlivom financovaní nemocníc, zavedenie DRG systému či vyššie platy. Tie lekárom vláda už schválila v priemere o 550 eur.

Odborárom to nestačí. Ministrovi zdravotníctva dali nové ultimátum. Do stredy od neho žiadajú písomnú deklaráciu a plán toho, čo, ako a kedy splní.

Situáciu sme preverovali aj v nemocniciach. Koľko lekárov sa chystá odísť, vraj zatiaľ nevedia. Výpovede putujú najskôr odborovému združeniu.

„Dlhodobo komunikujeme, že so všetkými podmienkami súhlasíme, pracujeme na tom, aby sme ich splnili. To nie sú veci, ktoré by sa dali stihnúť okamžite, to znamená, že na niektoré treba akýsi čas,“ odkazuje hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

Prečítajte si tiež:

Premiér Eduard Heger žiada lekárov, aby výpovede prehodnotili. „Slovensko postretli všetky možné krízy, na aké si spomeniete, a nemyslím si, že teraz je čas, aby k tomu pridávali ešte lekári o to viac, keď je tu vláda, ktorá po 17 rokoch naozaj pre zdravotníctvo niečo robí,“ vyhlásil Heger.

Lekár Gurka však odkazuje, že lekári sa o svoje živobytie nemusia báť a môžu odísť aj do Česka či Rakúska.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti