Nikto z nás nemá radosť z kontroly na hraniciach, reagoval český minister vnútra

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nikto z nás nemá radosť, že sa zavádzajú kontroly na hraniciach so Slovenskom, ale v tomto prípade sme museli reagovať. Povedal v utorok český minister vnútra Vít Rakušan, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Rakušan pripomenul, že ilegálna migrácia v Českej republike stúpla medziročne o 1200 percent. Hoci Česko podľa ministra rado využíva otvorené hranice Schengenského priestoru, v prvom rade musí teraz myslieť na bezpečnosť občanov.

Nariadenie o opätovnom zavedení kontrol na štátnej hranici so Slovenskom má podľa vicepremiéra odradiť prevádzačov, aby používali Česko ako tranzitnú krajinu.

„Samozrejme budeme rokovať. Samozrejme budeme hľadať riešenia na tej európskej úrovni ako predsednícka krajina, ale bohužiaľ, bolo nutné pristúpiť k takto radikálnemu kroku,“ dodal šéf rezortu vnútra.

Všetkým, ktorí žijú v blízkosti hranice, sa poďakoval za trpezlivosť. „Jednoduché to nebude, ale aj toto zvládneme,“ dodal Rakušan.

Kontroly začnú platiť o polnoci zo stredy na štvrtok

Polícia Českej republiky začne od polnoci zo stredy na štvrtok vykonávať kontroly po celej dĺžke štátnej hranice so Slovenskom, a to na 27 bývalých hraničných priechodoch. Tie zahŕňajú 17 cestných priechodov, sedem železničných a tri riečne. Informovala o tom česká polícia na svojej webstránke.

Dočasné kontroly sa zatiaľ zavedú na desať dní.

Na iných miestach, než je 27 uvedených priechodov, nebude možné - až na stanovené výnimky - hranice medzi ČR a SR minimálne po dobu nasledujúcich desiatich dní prekračovať, približuje Polícia ČR. Výnimky budú platiť pre občanov, ktorí pracujú ako poľnohospodári v bezprostrednej blízkosti hraníc a tiež pre lesníkov, poľovníkov a rybárov pri výkone práce v prihraničnej oblasti.

Znovuzavedenie kontrol na hraniciach oznámil v pondelok český premiér Petr Fiala s tým, že dôvodom je zvýšená nelegálna migrácia.

Riaditeľ služby cudzineckej polície Milan Majer uviedol, že polícia ČR od začiatku tohto roka zaistila na území ČR celkovo 11.983 tranzitných nelegálnych migrantov, čo je výrazne viac než v roku 2015, keď v Európe vrcholila migračná kríza. Majer dodal, že zadržaných bolo už 125 prevádzačov migrantov, pričom boli začaté trestné konania v súvislosti so 140 skutkami.

Zavádzanie hraničných kontrol je potrebné prerokovať na úrovni Európskej únie. Uviedla to hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová. Rezort vnútra podľa jej slov toto rozhodnutie rešpektuje.

Ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) o dočasnom zavedení hraničných kontrol informoval český rezortný kolega Vít Rakušan. „Ide o vážnu tému, ktorú je potrebné prerokovať na úrovni Európskej únie, Slovensko bude presadzovať, aby sa takéto rokovania uskutočnili,“ zdôraznila hovorkyňa.

Krok Česka má podľa ministerstva vplyv aj na ostatné európske krajiny. „Dôležitú úlohu v otázke migrantov totiž zohráva existencia schengenského priestoru. Faktom je, že Slovensko, Česko, ale aj ďalšie krajiny Európy trpia tzv. sekundárnou migráciou. Ľudia, ktorí prichádzajú, nechcú v daných krajinách zostať, len sú pre nich migračnou trasou,“ podotkla.

V súvislosti s hranicami s Maďarskom platí podľa jej slov dohoda hlavných hraničných splnomocnencov Slovenska a Maďarska, že sa bude vykonávať zvýšený počet hraničných hliadok na slovenskom aj maďarskom území.

Prečítajte si tiež:

​Policajný prezident Martin Vondrášek dodal, že "hroziace ohrozenie vnútornej bezpečnosti Českej republiky vyplýva najmä z činnosti organizovaných medzinárodných skupín prevádzačov".

Polícia spresňuje, že do jednej 12-hodinovej smeny na hraniciach bude zapojených do 500 policajtov a ďalších 60 príslušníkov Colnej správy ČR.

ČR je pritom pre migrantov - vo veľkej väčšine Sýrčanov - najmä tranzitnou, a nie cieľovou krajinou, dodáva polícia odvolávajúc sa aj na dve migračné registračné centrá v mestách Břeclav a Holešov.

Slovenská polícia potvrdila, že nelegálna migrácia je na vzostupe. Za posledné tri mesiace zadržali 65 prevádzačov, ktorí nelegálne prevádzali 2134 migrantov. Prevádzačom dohromady hrozí najmenej 460 rokov väzenia.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti