Zmena paragrafu 363 neprešla, SaS hovorí o obštrukcii od Sme rodina

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Parlament neposunul návrh zmeny paragrafu 363, ktorú navrhovala SaS. Za hlasovalo 72 poslancov, 74 poslancov bolo proti.

SaS navrhovala, aby mal generálny prokurátor obmedzenú možnosť paragraf 363 využívať na zastavenie živého trestného stíhania.

Návrh podporila SaS, OĽaNO a strana Za ľudí. Pridali sa aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár (Spolu), Tomáš Valášek (PS) a Ján Mičovský.

Proti bol zvyšok parlamentu - Sme rodina, Smer-SD, ĽSNS, Republika, nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD, Tarabovci, ale aj nezaradený poslanec Martin Čepček, ktorý bol pôvodne členom klubu OĽaNO.

Prečítajte si tiež:

SaS viní za obštrukcie hnutie Sme rodina

Líder SaS Richard Sulík upozornil, že Sme rodina očividne porušuje programové vyhlásenie vlády.

„Sme svedkami situácie, kedy sa ukazuje kto s kým v Národnej rade pečie. Opäť raz Sme rodina zablokovala dobrú zmenu. Nešlo len o paragraf 363, ale aj o mnoho ďalších pozitívnych zmien,“ skonštatoval Sulík s tým, že je zvedavý na reakciu OĽaNO.

Podotkol, že paragraf 363 nechceli zrušiť, len ho správne nastaviť. 

„Lebo sme to zažili za posledné mesiace, že ten paragraf bol použitý aj v prípadoch, kde objektívne použitý byť nemal,“ dodal šéf SaS.

Prečítajte si tiež:

Symbol boja proti korupcii

Podľa exministerky spravodlivosti a poslankyne za SaS Márie Kolíkovej je paragraf 363 symbolom boja proti korupcii.

„Je jednoznačné, že tak ako rozhodli poslanci, tak odignorovali aj iniciatívu nadácie 'Zastavme korupciu' a Via Iuris. Teda 25-tisíc podpisov na zmenu tohto ustanovenia. Takže nie je to len náš názor, je to jednoznačne názor odbornej verejnosti, že je potrebná zmena,“ vyhlásila Kolíková.

Richard Sulík adresoval výčitku aj odídencom z OĽaNO. „Ľudia, ktorí prišli do parlamentu na kandidátke protikorupčného hnutia OĽaNO, zrazu hlasujú proti bodom, ktoré by proti korupcii bojovali,“ povedal Sulík.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti