Považská Bystrica predáva bankovky, za ktoré si nič nekúpite. Dôvod je jasný

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mnohí túžia po bankovke, za ktorú si v obchode nič nekúpia. Reč je o suvenírových bankovkách, fenoméne, ktorý vznikol vo Francúzsku v roku 2015. Tento trend sa postupne rozširuje aj do ďalších európskych miest.

Ak máte podobnú bankovku doma, znamená to, že ste buď podporili dobrú vec, alebo sa radíte medzi vášnivých zberateľov.

Prečítajte si tiež:

​Voňajú aj šuštia, presne ako klasické bankovky. Okrem toho majú svoje jedinečné sériové číslo, ako aj všetky ochranné prvky.

O bankovkách, ktoré slúžia ako nástroj pomoci, nám porozprával Ľuboš Filko, koordinátor projektu. „Je to originálny bankovkový papier, ktorý sa tlačí vo Francúzsku pod gesciou francúzskej národnej banky,“ priblížil Filko.

Bankovky s hodnotou nula vydala najnovšie radnica v Považskej Bystrici. Existujú dva typy týchto bankoviek, pričom oba znázorňujú dominanty mesta.

Zuzana Haladejová z odboru komunikácie mesta nám priblížila, že je na jednej z bankoviek znázornená národná kultúrna pamiatka, hrad Bystrica.

„Majú veľkosť dvadsať eurovej bankovky, ale farbu majú fialovú, ako päťstovka. Pre ľudí sú preto veľmi zaujímavé,“ priblížil Ľuboš Filko.

Týmto spôsobom chce mesto podporiť cestovný ruch a zviditeľniť región doma i v zahraničí. Predaj bankoviek odštartovali na mestských kultúrnych podujatiach. Jedna bankovka stojí tri eurá a miestni si nápad chvália.

Mesto nakúpilo celkom 19-tisíc bankoviek za 26-tisíc eur. „Maximálny možný zisk, ktorý očakávame, je zhruba 30-tisíc eur,“ povedala Haladejová.

Zisk z predaja by podľa jej slov chceli venovať na obnovu a rekonštrukciu hradu Bystrica, ako aj na rozvoj cestovného ruchu v Manínskej Tiesňave.

Koľko bankoviek sa im podarilo predať za prvé dva týždne sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti