Odvolávanie Matoviča sa začalo. Takto vyzerá rozdelenie síl pár hodín pred hlasovaním

Odvolávanie Matoviča sa začalo. Takto vyzerá rozdelenie síl pár hodín pred hlasovaním
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Igor Matovič čelí odvolávaniu. Poslanci parlamentu na mimoriadnej schôdzi rozhodujú o tom, či líder OĽaNO zostane sedieť v kresle ministra financií. Rokovanie odštartovali v stredu popoludní.

Plénum sa v úvode schôdze dohodlo, že bude rokovať do 19.00 h. Ak by sa tento bod dovtedy neprerokoval, poslanci budú v mimoriadnej schôdzi pokračovať aj vo štvrtok (29. 9.) od 9.00 h.

Ak by poslanci návrh na vyslovenie nedôvery Matovičovi prerokovali do štvrtka 11.00 h, hlasovalo by sa vtedy. Ak to nestihnú, hlasovať budú o 17.00 h.

Kto ako zahlasuje

Mimoriadnu schôdzu iniciovala SaS. Všetci členovia klubu liberálov, ktorých je 21, jednohlasne budú za odvolanie Matoviča. Podľa vyjadrení opozičných predstaviteľov sa k nim pridajú aj v Smere s 27 poslancami, ĽSNS so 7 hlasmi či nezaradení poslanci zo strán Hlas (11) a Republika (5).

Počty za odvolanie ministra financií zvýšia aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár (Spolu) a Tomáš Valášek (PS).

Naopak, chrbát svojmu lídrovi by malo podržať 47 poslancov z klubu OĽaNO. Rovnaký postoj sa očakáva aj od troch koaličných poslancov zo Za ľudí a Matovič by mal podľa pôvodných vyjadrení šéfa poslaneckého klubu Petra Pčolinského rátať aj s 20 poslancami za Sme rodina.

Ešte pred pár dňami bol otázny postoj štyroch nezaradených poslancov - Tomáša Tarabu, Filipa Kuffu, Kataríny Hatrákovej a Slavěny Vorobelovej.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Posledné vyjadrenia

Tomáš Taraba sa pre denník Postoj krátko pred odvolávaním vyjadril, že on aj Filip Kuffa za odvolanie nezahlasujú. Podmienil to vyjednávaním šéfa Hlasu so šéfom SaS o predčasných voľbách.

„Keď Pellegrini verejne povedal svojim voličom, že bez Sulíkovho prísľubu hlasov za predčasné voľby mu s Matovičom nebude pomáhať, tak sa z toho dá spraviť len taký záver, že mu to Sulík musel prisľúbiť,“ uviedol s tým, že ak Peter Pellegrini s Richardom Sulíkom nevyrokuje, čo sľúbil, tak sa s Filipom Kuffom nepridajú.

Štefan Kuffa, ktorý taktiež pôsobí okolo Tarabu, sa už skôr vyjadril, že za odvolanie šéfa štátnej kasy nezahlasuje.

Nateraz tak mali byť poslednými nerozhodnutými poslankyne Katarína Hatráková a Slavěna Vorobelová, ale Denník N prišiel podvečer s informáciou, že prvá menovaná sa už rozhodla. Hatráková uviedla, že v krajine bude lepšie, ak Matovič zostane vo funkcii.

Denník N navyše píše, že neistí sú ešte traja poslanci z klubu Sme rodina Patrick Linhart, Martin Borguľa a Ján Krošlák. 

Summa summarum: Na odvolanie ministra je potrebných 76 hlasov. V parlamente by tak museli byť všetci poslanci, ktorí chcú odvolávať, plus by sa museli pridať minimálne ďalší traja poslanci. Nerozhodnutí môžu byť momentálne štyria.

Pozrite si aj reportáž o návrhu na odvolanie z 23. septembra:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti