Prečo okolité štáty zrazu s nami zatvárajú hranice? Vraj nezvládame prílevy migrantov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Deň po tom, ako Česko oznámilo dočasné obnovenie kontrol na hraniciach so Slovenskom, o rovnakom kroku informovalo aj Rakúsko. Obe krajiny tak reagujú na masívny prílev utečencov z nášho územia. Vraj ich nedostatočne odchytávame a potom oni musia robiť robotu za nás.  

Prečítajte si tiež:

​„Niekoľkokrát som rokoval so slovenským ministrom vnútra a žiadal som slovenskú stranu, aby plnila to, čo vyplýva z medzinárodných zmlúv, to znamená readmisnú dohodu s Českou republikou,“ priblížil český minister vnútra Vít Rakušan.

Ten je presvedčený, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan otvára cestu do Európy Sýrčanom. „Máme otvorené stavidlo do Európy zo strany Turecka,“ uviedol.

Dôkaz, že to nezvládame

Oznámenie Rakúska o zavedení kontrol na hraniciach so Slovenskom je jasným dôkazom toho, že slovenský rezort vnútra nezvláda situáciu s migrantmi. Pre TVNOVINY.sk to uviedol predseda branno-bezpečnostného výboru NR SR Juraj Krúpa (SaS).

„Ministerstvo nevie, čo sa deje. Ani v utorok o tom nemali šajnu, keď sa v médiách začala spomínať táto možná reakcia Rakúska. Takže tu je výsledok,“ uviedol Krúpa.

Ten nešetrí kritikou ani na hlavu šéfa ministerstva Romana Mikulca (OĽaNO). „Reakcia rezortu na krok Rakúska bude: ‚Minister ochorel, nemôže vám odpovedať.‘ Toľko k schopnostiam tohto človeka, ktorý uvoľnil ruky polícii. Je to šľachetné, ale tým to aj skončilo,“ skonštatoval Krúpa, ktorý v lete prešiel z klubu OĽaNO k liberálom.

Prečítajte si tiež:

​Ako na záver dodal, po Česku a Rakúsku môžu pristúpiť ku kontrolám aj ďalšie okolité krajiny. „Ktovie, ako sa k tomu postaví Poľsko. Ak by sa však k rovnakému kroku odhodlalo aj Maďarsko, urobilo by tým robotu za nás,“ uzavrel.

Ide o širší migračný problém

Slovensko je súčasťou väčšieho problému migračného tlaku, ktorý vzniká na vonkajšej hranici Schengenu a opatrenia zo strany Rakúska a Českej republiky nie sú špecificky namierené voči SR. Po rokovaní vlády to v súvislosti s dočasným obnovením kontrol na rakúskych a českých hraniciach uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

Uistil, že komunikuje so šéfmi diplomacií okolitých krajín, rovnako je v téme aktívny aj minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). "Všetko, čo sa deje, je koordinovaná a konzultovaná záležitosť," uviedol a priblížil, že na budúci týždeň sa má k tejto téme uskutočniť stretnutie ministrov vnútra.

Zdôraznil, že zo strany SR je takisto ochota prijímať opatrenia a ponúknuť pomoc Maďarsku pri zlepšení ochrany ich vonkajších schengenských hraníc. Ubezpečil, že spolu s ministrom vnútra urobia všetko pre to, aby obmedzenie na hraniciach trvalo čo najkratšie. Pripomenul zároveň, že pri zabezpečení vonkajšej schengenskej hranice s Ukrajinou si SR plní svoje povinnosti na 100 percent.

Zavedenie kontrol nie je šťastná cesta

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) nepovažuje zavedenie dočasných hraničných kontrol na slovenských hraniciach za správnu cestu. "Je dôležité chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu, ale nie chrániť jednotlivé hranice medzi sebou," skonštatoval po stredajšom rokovaní vlády s tým, že ide o vytváranie politického tlaku.

​Naď zároveň potvrdil, že počet migrantov na Slovensku narástol, a to najmä zo Sýrie, ale aj z oblasti Severnej Afriky a Ruska. "Na našom území máme zvýšený záchyt," doplnil.

Jednotlivé štáty podľa ministra budú tvrdiť, že migranti k ním prichádzajú z iných krajín. "Nemecko má pocit, že Česká republika ich dostatočne nezachytáva, tak to položili na hranicu medzi Českom a Slovenskom. My teraz budeme musieť pravdepodobne smerovať k maďarskej hranici," skonštatoval.

Dôsledná ochrana hranice Schengenu

Premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽaNO) volajú po dôslednej ochrane vonkajšej schengenskej hranice členskými štátmi EÚ. Po stredajšom rokovaní vlády avizovali pomoc Maďarsku na hranici so Srbskom.

Mikulec zopakoval, že problém nelegálnej migrácie treba riešiť na celoeurópskej úrovni. "My si plníme svoje úlohy vo vzťahu k schengenskej hranici na 100-percent," zdôraznil. Ak by si tieto povinnosti plnili aj ďalšie krajiny, nedochádzalo by podľa neho k sekundárnej migrácii.

Hlavný hraničný splnomocnenec SR Robert Gucký tiež apeluje na zvýšenú aktivitu preventívnych a bezpečnostných opatrení EÚ na vonkajšej hranici Schengenu a v krajinách západného Balkánu, cez ktoré vedú hlavné trasy migračných tokov, rovnako tak na zintenzívnenie komunikácie s krajinami pôvodu, odkiaľ migranti prichádzajú. Gucký upozorňuje aj na potrebnú harmonizáciu opatrení jednotlivých krajín, ktoré sa týkajú boja proti nelegálnej migrácii.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.