Slovensko dostalo od Američanov 200 miliónov. Môže ich použiť na nákup vojenskej techniky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ministerstvo obrany SR získalo z fondov USA 205,8 milióna dolárov. Dvesto miliónov možno použiť na nákup techniky pre Ozbrojené sily SR. Zvyšok je určený na antidronovú ochranu a hybridné hrozby. V stredu o tom informoval šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

"Peniaze musíme použiť na tú techniku, ktorá je v používaní ozbrojených síl USA," priblížil s tým, že rezort má zoznam priorít, ktoré chce realizovať. "Vyriešime tým jednu celú oblasť z hľadiska modernizácie, ktorú nám treba. Za peniaze, ktoré prídu SR ako dar," ozrejmil Naď. O konkrétnom využití prostriedkov bude rezort obrany bližšie informovať, keď to bude aktuálne.

Ako ďalej priblížil, viac ako jednu miliardu dolárov rozdelili Spojené štáty americké medzi 18 spojencov. O ich rozdelení rozhodol americký Kongres.

Peniaze pochádzajú z podporných fondov Foreign Military Financing (FMF) na modernizáciu techniky Ozbrojených síl SR v kontexte technickej pomoci, ktorú SR poskytla Ukrajine. FMF je program, ktorý poskytuje grant zahraničným armádam na nákup obranného vybavenia, výcviku a služieb USA.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Armáda

Dôležité udalosti