Domáce

Bojnice majú späť vzácny oltár. Zlodeji ho ukradli pred 80 rokmi

Bojnický oltár
Zdroj: TASR

Dnes ho ukázali ľuďom.

Najvzácnejší exponát bojnického zámku je na svojom mieste. Po ôsmich desaťročiach dnes oltár vrátili do zámockej kaplnky. Tak ako si to želal gróf Ján František Pálfi. Riaditeľ múzea Bojnice Ján Papco tvrdí, že pre zámok bol dnešok výnimočný.

Po dlhých 80-tich rokoch je bojnická kaplnka konečne kompletná. Vrátili sa sem totiž najvzácnejšie zbierky grófa Pálfiho.

Zdroj: TASR
Pri vyberaní museli byť chlapi byť mimoriadne opatrní. S obrazmi zaobchádzali doslova v rukavičkách. Zlato totiž je citlivé na ľudský pot, preto použili rukavice.

„Vzácny je tým, že je to jediné kompletné zachovalé dielo florentského maliara Nardo di Cioneho a pochádza z druhej polovice 14. storočia čiže z takého obdobia takáto ucelená zbierka je naozaj unikátom," tvrdí archivár zámku Erik Kližan.

Česi nám ho dobrovoľne vrátili

Oltár bol naposledy v kaplnke v roku 1933.Vtedy ho totiž traja zlodeji ukradli. Neskôr sa obrazy našli a vystavili ich v pražskej národnej galérii. A to až do roku 1995 kedy sa Pálfiho zbierku rozhodli vrátiť. „Vtedy neboli pripravené ešte podmienky do kaplnky, tak oltár inštalovali provizórne v päťhrannej veži Bojnického zámku," spomína Papco.

Dnes je už kaplnka pripravená a 660-ročné obrazy svätcov budú postupne osádzať. Uložia ich do špeciálnej vitríny, ktorá bude klimatizovaná.

O hodnote oltára na zámku špekulovať nechceli. Jedno je ale isté. Gróf Pálfi, ktorý oltár kúpil si želal, aby ho ľudia obdivovali v zámockej kaplnke a toto želanie sa mu dnes splnilo.


BOJNICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.