Hlasovanie o Matovičovi sa odkladá až na budúci týždeň

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vo štvrtok 29. 9. pokračovala rozprava k odvolávaniu Igora Matoviča z funkcie ministra financií. 

O osude Matoviča mali rozhodovať už vo štvrtok o 17.00 hod. Hlasovanie nakoniec posunuli na utorok 4. októbra.

Štvrtkové rokovanie parlamentu sa skončilo skôr ako zvyčajne. Poslanci sa opäť zídu v piatok (30. 9.) od 9.00 h, no v tento deň sa už hlasovať nebude. Najbližšie tak poslancov čaká hlasovanie v utorok (4. 10.).

Rokovací deň zvyčajne končí o 19.00 h, predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) ukončil schôdzu o vyše dve hodiny skôr. Dohodlo sa na tom poslanecké grémium, ktoré zasadlo po náhlom kolapse poslanca Jána Kerekrétiho (OĽANO). Kollár mu zaželal, aby sa zo zdravotných ťažkostí čoskoro dostal.

Poslanci mali vo štvrtok popoludní hlasovať o návrhu na odvolanie lídra OĽANO Igora Matoviča z funkcie ministra financií. Po ukončení debaty k odvolávaniu sa vrátili k riadnej 72. schôdzi. Venovali sa vládnym návrhom na skrátené legislatívne konanie, týkajúcim sa úpravy štátneho rozpočtu a 13. dôchodku.

Prečítajte si tiež:

Odídenci od ĽSNS okolo Tomáša Tarabu uviedli, že ministra podržia. Exkotlebovci argumentovali, že nechcú odvolať Matoviča, pretože podľa nich by sa SaS následne vrátila do vlády. „My nie sme na hlavu padnutí, aby sme SaS-ke dovolili vrátiť sa do vlády. Zahlasujte za predčasné voľby,“ vyhlásil Taraba v rozprave.

Poslanci SaS tarabovcom vyčítali, že v postoji k Matovičovi nie sú konzistentní, pretože ho dva roky kritizovali a teraz ho nechcú odvolať. 

Posledné slovo v rozprave si vzal Igor Matovič. Kritizoval predsedu SaS Richarda Sulíka.

„Predseda koaličnej strany, predseda národnej strany sa stretával tajne na raňajkách u Mariana Kočnera, dnes už vieme, u odsúdeného mafiána, a počas priebehu voľby generálneho prokurátora mu cez sms-ky na hulváta vynášal informácie, ako vyzerá priebeh týchto volieb,“ vyhlásil minister financií.

Počas dvojhodinového rečnenia tiež kritizoval prácu novinárov, ktorí podľa neho píšu v prospech liberálov. Zároveň ich prácu prirovnal k tomu, ako písali novinári pre Adolfa Hitlera.

Prečítajte si tiež:

Matovič: Cigániková je čert v ženskom tele

Sulíkovi opäť vyčítal povalenie vlády Ivety Radičovej a dodal, že vláda funguje lepšie bez liberálov.

„Aj keby ma odvolali, v živote by som takúto stranu s takým predsedom nevolal naspäť do koalície,“ skonštatoval Matovič. Napriek tomu vraj SaS dostane ponuku vrátiť sa späť do vlády. „Rešpektujem vôľu premiéra a poslancov OĽaNO. Je to proti mojej vôli, ale nebudem sa hádzať o zem. Áno, túto horkú pilulku prehltnem v prospech Slovenska, aby sme zabránili návratu mafie,“ vyhlásil minister financií.

Kritizoval aj poslankyňu za SaS Janu Bittó Cigánikovú. Označil ju „čertom v ženskom tele“. Matovič tvrdí, že rokovala s poslancami ĽSNS o jeho odvolaní. Bittó Cigániková v pléne uviedla, že s poslancami ĽSNS sa rozprávala o platoch lekárov.

​​Matovič sa vyjadril aj k práci Richarda Sulíka na rezorte hospodárstva. Podľa ministra financií Sulíkovi nezáležalo na riešení energetickej krízy. S novým ministrom Karlom Hirmanom je spokojný. „Po dvoch rokoch mám pocit, že máme ministra hospodárstva,“ vyhlásil Matovič. 

Prečítajte si tiež:

​Minister financií v rozprave obhajoval postup vlády počas covidovej krízy aj nákup vakcíny Sputnik V.

Mimoriadnu schôdzu iniciovala SaS, pričom návrh na vyslovenie nedôvery podpísalo 32 poslancov. Okrem SaS ho podporili nezaradení Miroslav Kollár a Tomáš Valášek i deväť poslancov z mimoparlamentného Hlasu-SD.

Matovič poníma výkon funkcie ako „one man show“

Predkladatelia návrhu argumentujú, že dôvody na Matovičovo odvolanie sú ústavné, zákonné, politické, morálne a etické. „Výkon funkcie člena vlády a ministra financií, a predtým predsedu vlády, poníma Igor Matovič ako „one man show“, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako nástroj pomsty,“ uviedli poslanci.

V odôvodnení ďalej píšu, že takýmto výkonom verejnej funkcie člena vlády trpí Ústava, trpí demokracia, rozdeľuje a znechucuje sa verejnosť, upozaďuje sa riešenie ťažkostí občanov a obyvateľov našej krajiny a plytvá sa dôverou nositeľov moci v moderný, slušný a demokratický výkon mandátu, na ktorý volení nositelia verejnej funkcie dostali poverenie.

Pozrite si reportáž o návrhu na odvolanie z 23. septembra:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti