Tlak narastá. Výpovede už podalo takmer 2-tisíc lekárov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výpovede doteraz podalo 1948 lekárov, oznámili lekárski odborári. Toto číslo podľa nich nie je konečné. Ďalší sa majú pridať aj v piatok, oznámil šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. „Vyzývam aj ďalších kolegov, aby sa k nám pripojili,“ dodal Visolajský.

Tvrdí, že ide o lekárov z kľúčových oddelení nemocníc. Sú medzi nimi traumatológovia, internisti, gynekológovia či lekári z novorodeneckých oddelení.

„V Bratislave je to väčšina anesteziológov,“ priblížil. Veľké nemocnice podľa neho bez týchto lekárov nie sú schopné pracovať.

Odborári tvrdia, že o lekárov by malo prísť približne 27 nemocníc. Ide o fakultné, univerzitné, ale aj krajské a súkromné nemocnice.

K hromadným výpovediam sa podľa šéf a LOZ pridali aj niektorí lekári z tretích krajín, ktorí u nás pôsobia.

„Som na týchto lekárov hrdý, že sa postavili za svojich pacientov natoľko, že riskujú aj svoj pracovný pomer a podali výpoveď v snahe zlepšiť podmienky pre nemocnice a pacientov,“ vyhlásil Visolajský.

Ak sa s vládou nedohodnú, z nemocníc odídu 1. decembra.

Prečítajte si tiež:

Chceli uzavrieť dohodu

Lekári presne pred rokom predstavili osem požiadaviek, ktoré je potrebné splniť, aby sa slovenské zdravotníctvo dokázalo opäť postaviť na nohy. Okrem zvýšenia ich platov žiadali aj poriadok vo financovaní nemocníc či zlepšenie systému štúdia mladých lekárov.

„Žiadame komplexné riešenie zdravotníctva a systémové zmeny,“ dodal šéf LOZ s tým, že rozumie časovej náročnosti niektorých zmien.

Práve preto vraj vláde navrhli, aby uzavreli dohodu. „Ponúkli sme cestu, aby sme spravili dohodu medzi vládou a lekármi, kde vláda predostrie riešenia, ktoré ide robiť – v akých krokoch, v akých termínoch a ako to garantuje,“ skonštatoval, s tým, že takéto memorandum zatiaľ nedostali.

Lekári opäť pripomenuli, že sú pripravení sadnúť si za rokovací stôl. 

Akcia hromadných výpovedí lekárov otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roka 2011. Z nemocníc ich vtedy odišlo 1200, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti