Hoax týždňa: Za haváriu plynovodu Nord Stream môže USA

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sme sa venovali prejavu amerického prezidenta, ktorý mal vzbudiť dojem, že za poškodenie plynovodu Nord Stream môže USA, ale aj tomu, ako podľa ruskej propagandy pripravuje Rusko svojich občanov na vojnu.

Odborníci v relácii Hoax týždňa diskutovali s moderátorom Martinom Prôčkom o krátkom úseku z prejavu amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa šíri sociálnymi sieťami.

Správa sa snaží navodiť dojem, že za haváriou plynovodu Nord Stream sú Spojené štáty americké. Pozvanie prijali riaditeľka Situačného centra bezpečnostnej rady Iveta Kupková, riaditeľka centra demokracie a odolnosti zo spoločnosti GLOBSEC Dominika Hajdu a expert na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák.

Hoaxom týždňa sa stalo spomínané video, na ktorom americký prezident Joe Biden hovorí, že nebude žiaden Nord Stream 2. Dominika Hajdu vysvetľuje, že video nie je aktuálne.

Prečítajte si tiež:

​„Je klasicky vytrhnuté z kontextu. Vyjadrenie Bidena vzniklo 7.februára, teda pred začiatkom ruskej vojny na Ukrajine, počas tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom. Je vysoko pravdepodobné, že týmto vyjadrením Biden myslel sankcie voči Rusku a zastavenie spustenia Nord Stream 2 cez diplomatickú spoluprácu s Európanmi," objasnila Hajdu.

Tomáš Kriššák hovorí, že vytrhávanie výrokov z kontextu a následné použitie v inom význame, je trik, ktorý hoaxeri využívajú pravidelne.

Podľa Ivety Kupkovej je nateraz jasné len to, že poškodenie plynovodu spôsobili výbuchy. „Čo nám teda naznačuje, že išlo o úmyselný čin. Zatiaľ však nevieme čo, ani kto to spôsobil. Na to bude slúžiť až ďalšie vyšetrovanie,“ dodala Kupková.

Odborníci sa vyjadrili aj k hoaxom o zatváraní hraníc a k tomu, ako podľa ruskej propagandy pripravuje Rusko svojich občanov na vojnu.

Pozrite si aj predchádzajúcu časť relácie Hoax týždňa z minulého týždňa:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti