Tohtoročná chrípková sezóna nám dá zabrať. Dáta nenaznačujú nič dobré

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Máme pred sebou silnú chrípkovú sezónu. Odborníci tak predpokladajú podľa dát z Austrálie, kde má ochorenie tohtoročný vrchol už za sebou. K šíreniu nákazy prispieva aj uvoľnenie opatrení po pandémii Covidu-19.

Epidemiológovia vždy sledujú dianie na južnej pologuli, ak chcú predpovedať, ako sa bude situácia vyvíjať u nás. Austrália zažila tento rok najhoršiu chrípkovú sezónu za posledných päť rokov. Počet prípadov tam bol trikrát vyšší, než čakali.

„Na základe príkladu z južnej pologule, kde chrípková epidémia vrcholí zväčša v priebehu augusta, môžeme predpokladať, že aj na Slovensku bude masívna epidémia spôsobená vírusom chrípky,“ povedala Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

Prečítajte si tiež:

​Prítomnosť chrípky sa za posledné dva roky znížila na minimum vďaka pandemickým opatreniam. Náročnú chrípkovú sezónu očakáva z tohto dôvodu aj minister zdravotníctva.  

„Vírusy predtým nekolovali v populácii, úroveň imunity je znížená a náchylnejšie sú aj deti, pretože sa s týmto vírusom ešte nestretli. Očakávame pomerne výraznú chrípkovú sezónu,“ povedal minister Vladimír Lengvarský.

Na Slovensku zomrie na následky chrípky približne osemsto pacientov ročne. Odborníci ako aj rezort zdravotníctva uvádzajú ako najlepšiu možnú prevenciu očkovanie. Odporúča sa predovšetkým starším a chronickým pacientom, ako aj tehotným ženám.  Zaočkovanosť je v súčasnosti na Slovensku na úrovni šiestich percent, za ostatnými európskymi krajinami zaostávame. Zloženie chrípkových vakcín sa každoročne mení na základe aktuálnej situácie.

Proti chrípke sú aktuálne dostupné dve očkovacie látky. Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti