Matovič to s výrokmi o novinároch prehnal. Dvaja jeho poslanci zvažujú, že ho pri odvolávaní nepodporia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aj Hitler mal presne takýchto novinárov - veta, ktorá rozprúdila vášne nie len v médiách, ale aj medzi samotnými politikmi.

Igor Matovič sa vo štvrtok (29.9.) nechal v parlamente počuť, že slovenskí novinári sú podobní tým, ktorí pomáhali nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi manipulovať s verejnou mienkou. A tieto slová nenechali chladnými ani jeho straníckych kolegov.

Dôrazne sa voči slovám Igora Matoviča ohradil poslanec OĽaNO, bývalý novinár a súčasný predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský. 

„Chápem ak niektorí komentátori niekedy možno prekračujú hranicu takej konštruktívnej kritiky vlády, no určite to neznamená, že následne môžeme všetkých novinárov urážať. A už vôbec to neznamená, aby ich minister financií označoval za nejakých Hitlerovských novinárov," vyhlásil Čekovský s tým, že takéto vyjadrenia rozdeľujú spoločnosť a je to maximálne cez čiaru.

Upozornil, že takúto komunikáciu na adresu novinárov vníma veľmi citlivo.

​„Myslím si, že ani jeden politik by nemal takýmto spôsobom komunikovať voči novinárom. Či je to opozičný alebo koaličný líder, má dosah na určitú skupinu ľudí a do značnej miery ich ovplyvňujú. A aj keď je to len na báze verbálnych útokov, tak už to môže spôsobiť, že sa tým novinárom budú ľudia vyhrážať," upozornil Čekovský. 

Prečítajte si tiež:

Ovplyvní to hlasovanie o dôvere Matovičovi?

Čekovský podotkol, že toto vyjadrenie sa odrazí aj na jeho hlasovaní pri odvolávaní Matoviča z postu ministra financií, ktoré sa uskutoční v utorok (4.10.). Zároveň však pripomenul, že ako koaličný poslanec nemôže hlasovať za opozičný návrh, ktorým odvolávanie Igora Matoviča je. Do úvahy teda podľa neho pripadá aj zdržanie sa hlasovania. 

Dodal, že Igorovi Matovičovi už stihol povedať, že to prehnal.

Ako a či vôbec bude hlasovať ešte nevie ani poslankyňa OĽaNO Monika Kozelová. Dôvodom sú práve vyjadrenia o novinároch.

„Nepáči sa mi to. Aj sme mu to jasne povedali. Je pravdepodobné, že sa zdržím (hlasovania). Musím si to ešte v hlave usporiadať," povedala s tým, že zatiaľ nie je definitívne rozhodnutá.

Pobúrení zostali viacerí poslanci okolo Igora Matoviča. Tomáš Šudík (poslanecký klub OĽaNO) si myslí, že Matovič má problém s vyjadrovaním.

„Budeme sa naďalej na klube snažiť Igora presviedčať, aby prestal takto komunikovať. Možno ho vyzveme k tomu, aby sa z časti ospravedlnil za to, že prirovnal novinárov k Hitlerovým novinárom," povedal Šudík. Ako bude v utorok hlasovať prezradiť nechcel.

Pre TVNOVINY.sk sa vyjadril aj poslanec a bývalý novinár Gábor Grendel (OĽaNO). „V každej profesii sa nájdu poctiví aj menej poctiví ľudia. Osobne nie som zástancom podobného nálepkovania," napísal.

Naopak poslanec Peter Vons (OĽaNO) tvrdí, že išlo len o nešťastnú komunikáciu. 

„Určite si myslím, že to nebolo smerované tak, ako to vyznelo. Neverím tomu. Určite nie. Skôr iba poukazoval na to, že vy novinári máte veľkú moc ovplyvňovať veci," povedal s tým, že Igor Matovič je emočný človek a on ho akceptuje takého, aký je.

Oslovili sme aj ex-poslanca Andreja Stančíka, dnes už štátneho tajomníka rezortu diplomacie. Ten sa v minulosti často kriticky staval k Igorovi Matovičovi. Dokonca bol údajne jedným z mála poslancov za OĽaNO, ktorí odporúčali Igorovi Matovičovi odstúpiť z postu ministra financií počas vládnej krízy. K tejto veci sa však vyjadriť nechcel.

„Keďže som už v inom mandáte, tak tieto parametre už neriešim a plne sa sústredím na túto moju prácu,“ povedal pre TVNOVINY.sk

Zhrození zostali aj poslanci zo strany Za ľudí. Juraj Šeliga označil štvrtkovú rozpravu za klamstvo.

„Na Slovensku v normálnych štandardných médiách nie sú žiadni fašisti. Tlak na ministra financií je bez debaty enormný, ale ani to mu nedáva právo vytvárať paralely medzi novinármi a Hitlerovým Nemeckom,“ podotkol Šeliga.

Takéto výroky sú rovnako neprijateľné aj pre poslankyňu Janu Žitňanskú (Za ľudí).

„Ak by aj bol Igor Matovič odvolaný, nič sa nezmení. Čiže ak kolegovia usúdili, že takto to už ďalej nejde, tak asi riešením sú predčasné voľby,“ uzavrela Žitňanská.

Odkazy pokračujú

Samotný líder OĽaNO sa na sociálnej sieti opäť vyjadril na adresu novinárov. Reagoval tým na list, ktorý mu adresovali šéfredaktori slovenských médií. Odsudzujú v ňom útoky ministra financií a kritizujú, že z novinárov robí terče.

Prečítajte si tiež:

​Igor Matovič šéfredaktorom odkázal, že je iný a takým zostane.

„Je smutné a príznačné zároveň, že aj vo vašom liste ste skĺzli po lákavej skratke ku manipulatívnym praktikám zovšeobecňovania, podsúvania, zveličovania, na obeť sa hrania a lží. Mrzí ma to. Lebo miesto konštruktívneho priznania si viny, ste si opäť len útok vybrali. Klamať ľuďom tak, ako ste viacerí z vás spravili, že som všetkých novinárov na Slovensku prirovnal ku Hitlerovým, je skutočne podlá a veľmi nebezpečná lož s cieľom zmanipulovať verejnú mienku tesne pred mojim odvolávaním," napísal Matovič.

Prečítajte si prepis celého pôvodného vyjadrenie Igora Matoviča:

„Hodnotovo médiá držia palce radšej a snívajú o liberálnej vláde SaS, PS a Hlas. Urobia všetko pre to, aby sa to stalo. Teraz nie, že by som nemal liberálov rád, ale nemám rád, keď je zaujatý liberál. Keď je zaujatý progresívec, ktorý zneužíva svoje postavenie v médiách na to, aby zamlčiaval pravdu a manipuloval s faktami. Je to nebezpečné pre demokraciu a treba to pomenovať. Toto sa dialo v 30. rokoch minulého storočia – vtedy tí žurnalisti boli trošku iní. Ale aj Hitler mal presne takýchto novinárov, ktorí mali vzorce a mali presne napísané, ako majú manipulovať s verejnou mienkou. A na konci dosiahli svoje. Šírili lži a stokrát opakovaná lož na konci sa stala pravdou.“

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti