Aj dôchodcovia sa možno dočkajú svojho ombudsmana. Pomoc by privítali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Seniori by mohli mať od budúceho roka svojho ombudsmana. Ich práva a slobody by mal hájiť komisár pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorému by sa tak rozšírila pôsobnosť. Návrh zákona predstavili koaliční poslanci.

Tento legislatívny návrh má pomôcť k ochrane práv dôchodcov pri prípadoch ako sú násilie, zlé zaobchádzanie či podvody.

Na Slovensku dnes existujú subjekty určené na verejnú ochranu práv ľudí so zdravotným postihnutím, no seniori svojho ombudsmana nemajú.

„Je celé spektrum seniorov, ktorí nemajú identifikované zdravotné postihnutie a nemajú tak možnosť obrátiť sa na takýto úrad,“ uznala Zuzana Stavrovská, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím.

Prečítajte si tiež:

​Komisár pre seniorov by mal na rozdiel od verejného ochrancu väčšie kompetencie. Mohol by napríklad vstupovať aj do súdnych konaní.

Legislatívny návrh by sa mohol prerokovať v prvom čítaní na októbrovej riadnej schôdzi. Ak sa zákon schváli, úrad komisárky sa rozšíri aj do regiónov. Pobočky pribudnú v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Ako vnímajú legislatívny návrh nám prezradili aj samotní dôchodcovia. Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti