Lekárom, ktorí podali výpovede, začína plynúť výpovedná lehota. Čo čaká pacientov?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Počet výpovedí lekárov už presiahol dve tisícky. Nabáda sa preto otázka, či bude mať na Slovensku kto operovať. Niektoré nemocnice už dnes vedia, ktoré oddelenia sú v ohrození. V hre je ich zlučovanie aj zatváranie.

V trenčianskej nemocnici dala výpoveď tretina lekárov. Z najväčšej Univerzitnej nemocnice Bratislava je ochotných odísť zhruba päťsto lekárov. Nejde však o konečné čísla, výpovede lekári podávajú aj dnes.

Väčšina nemocníc ešte stále nevie, ktorí lekári z akých oddelení odídu. V súčasnosti stále čakajú na kompletný počet výpovedí.

Prečítajte si tiež:

​​„Ak by to bol veľký počet lekárov z našich interných kliník, ktorých máme päť, tak by mohlo prísť k zlučovaniu a spájaniu kliník. Môže sa aj stať, že by sme niektoré oddelenia museli zatvoriť,“ povedala Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Podľa odborárov sú na stole výpovede od traumatológovov, chirurgov, anesteziológov aj internistov. V nemocniciach pracuje zhruba päťtisíc lekárov.  

Analytik Martin Vlachynský priblížil, čo Slovákom onedlho reálne hrozí: „Termíny by boli samozrejme dlhšie. Ľudia môžu mať problém, že jednoducho ani nenájdu lekára, ktorý by im ten termín ponúkol.“

Výpovedná doba začína lekárom plynúť 1. októbra. Ak sa s ministrom zdravotníctva a vládou nedohodnú, z nemocníc začnú odchádzať od 1. decembra. 

V reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie, sa dozviete, čo na súčasnú situáciu hovorí ministerstvo zdravotníctva.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti