Aj keď covid neriešime, stále je tu. Infektológ vysvetlil, čo máme očakávať v najbližších mesiacoch

Respirátor
Zdroj: TASR

Preplnené nemocnice, zatvorené obchody aj školy, povinné testovanie a strach stretnúť sa aj s tými najbližšími. Takto si Slovensko pamätá posledné dve jesene. Minister zdravotníctva hovorí, že takýto scenár nás tento rok už nečaká. 

Približne pred rokom sa Slovenskom začal šíriť variant delta. Počet infikovaných každým dňom rástol a vláda hľadala spôsob, ako ľudí motivovať k očkovaniu. Prešiel rok a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský verejne prehlásil, že pandémia COVID-19 sa skončila.

„Chcel by som všetkých upokojiť, že nepredpokladáme žiadne veľké opatrenia. To znamená lockdowny, nejaké povinné testovanie, to určite nie,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva s tým, že Vianoce budú pokojné.

Podľa infektológa Petra Sabaku však pandémia môže trvať aj roky.

„Pandémia COVIDu sa neskončila. Dá sa ale povedať, že sa skončila éra riešenia pandémie pomocou plošných opatrení,“ objasnil Sabaka s tým, že koniec by musela vyhlásiť Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Ubezpečil, že pandémia koronavírusu už naše životy zásadne ovplyvňovať nebude.

Prečítajte si tiež:

Koronavírus nikam neodišiel

Aj keď sa zdá, že už môžeme pokojne dýchať, odborníci tvrdia, že koronavírus je stále tu. Podľa Sabaku naň reagujeme lepšie, pretože sa s ním už dobre poznáme. 

„Teraz to vyzerá v podstate dobre, nakoľko nie je momentálne známy žiaden nový variant, ktorý by bol výrazne infekčnejší, ako ten, čo tu máme teraz. Máme tu subvariant omikronu BA.5 a vo svete sa v podstate šíri práve tento,“ vysvetlil Sabaka.

Ďalšiu mutáciu ale nevylúčil. 

„Vylúčiť sa to žiaľbohu nedá. Koronavírus nás už viackrát prekvapil. Samozrejme, môže sa objaviť, ale zatiaľ nevyzerá, že by bola niekde na obzore,“ povedal.

Rovnaký postoj má aj minister Lengvarský. 

„Tá obava tu musí byť stále. Musíme byť pripravení,“ podotkol a informoval, že prognózy, ktoré ministerstvo zdravotníctva má, sa zatiaľ napĺňajú. 

Prečítajte si tiež:

Chrípkovo - covidová sezóna 

Tak, ako na jeseň už pravidelne očakávame chrípkové obdobie, zdá sa, že si budeme musieť zvyknúť, aj na to covidové. 

„Podobne ako pri chrípke, budeme aj pri covide vidieť sezónne epidemické vlny. Jeseň je výborným katalyzátorom pre šírenie SARS-CoV-2, lebo deti sa vracajú do škôl, ktoré sú primárnym vektorom šírenia bežných vírusových ochorení,“ odkázalo ministerstvo zdravotníctva.

Rezort preto určitý nárast pozitívnych prípadov očakáva. Hospitalizácii by ale podľa nich malo byť pomenej.

Sabaka ubezpečil, že ľudia s imunitou, či už po prekonaní alebo očkovaní, sú pred ťažkým priebehom chránení. Koronavírus by podľa neho mali prekonať za pár dní.

„Problém môže nastať u seniorov s množstvom pridružených diagnóz. Tí v nemocnici skončiť môžu,“ upozornil Sabaka. 

Informoval, že napríklad infekčné oddelenie na bratislavských Krámároch je plné už teraz.

„Ťažké priebehy na oddelení sú nesmierne zriedkavé. Nedá sa to porovnať s delta vlnou, keď sme mali aj mladých pacientov na umelej pľúcnej ventilácii,“ dodal.

Zároveň opätovne odporučil dať sa zaočkovať. Novou vakcínou, ktorá je účinnejšia proti omikronu, sa na budúci týždeň plánuje dať zaočkovať aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Slovenskému zdravotníctvu aj bez covidu hrozí kolaps. Lekári totiž podávajú hromadné výpovede. Nakrúcala Zuzana Holienčíková. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti