Obeťami nehody na Zochovej sú vysokoškolskí študenti. Niektorých čakal prvý deň v škole

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Polícia žiada verejnosť o pomoc.

Tragédia v centre Bratislavy. Do zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD) na Zochovej ulici vrazilo v nedeľu (2.10.) večer auto. V tom čase bola plná ľudí.

Nehoda sa stala krátko po 22.15 h. Vodič zabil piatich ľudí, z toho štyria podľahli zraneniam na mieste, 21-ročná žena zomrela okolo obeda v nemocnici.

Prečítajte si tiež:

V nemocnici bojuje o život ešte jedna osoba, ďalší dvaja sú stredne ťažko zranení. Dve ľahšie zranené osoby už z nemocnice prepustili.

Minister vnútra Roman Mikulec informoval, že obeťami boli vysokoškolskí študenti. Niektorí z nich mali dnes v pondelok 3. 10. ísť prvýkrát do školy. „Neviem, ako sa s tým vyrovnať,“ uviedol Mikulec. 

Dodal, že podporí iniciatívu za prísnejšie tresty pre vinníkov autonehôd.

Nehodu zachytili aj bezpečnostné kamery. Upozorňujeme, že nie sú vhodné pre slabšie povahy.

Vodič skončil v cele

V aute, ktoré spôsobilo nehodu, sedel otec so synom. Policajný prezident Štefan Hamran potvrdil, že šofér bol pod vplyvom alkoholu.

„Vodič motorového vozidla bol podrobený vykonaniu dychovej skúšky na zistenie prítomností alkoholu v dychu, tá skončila s pozitívnym výsledkom. Bola mu nameraná hodnota 0,81 mg/l čo predstavuje 1,69 promile,“ uviedla polícia s tým, že vodič bol na mieste obmedzený na osobnej slobode a eskortovaný na policajné oddelenie. Po vykonaní potrebných úkonov bol umiestený v cele policajného zaistenia.

Prečítajte si tiež:

​​Podľa informácií TV Markíza bol vodičom generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček.  V aute a nachádzaj aj jeho syn. 

„V čase dopravnej nehody sa vo vozidle nachádzal aj 36-ročný spolujazdec, ktorý bol rovnako podrobený dychovej skúške. Aj v jeho prípade skončila dychová skúška s pozitívnym výsledkom, nameraná mu bola hodnota 0,5 mg/alkoholu vo vydychovanom vzduchu,“ uviedla polícia.

Jeho syna po náraze ošetrovali záchranári. So zranenou chrbticou ho previezli do nemocnice. 

Prípad si na mieste prevzali policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave. Zo strany vyšetrovateľa PZ bolo začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

Dvaja zranení sú v umelom spánku

Nehoda si mala vyžiadať štyroch mŕtvych a šesť zranených. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová. 

„Podľa informácií, ktoré sme prijali na tiesňovej linke 155, na zastávke Zochova auto vrazilo do ľudí a na mieste sa malo nachádzať veľa zranených. Traja z nich podľahli ťažkým zraneniam na mieste, štvrtého sa pokúšali vyslaní záchranári oživovať, žiaľ, neúspešne. Lekár musel aj v jeho prípade, žiaľ, konštatovať smrť,“ uviedla hovorkyňa.

Piatu obeť záchranári nepotvrdili. Starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová pôvodne informovala o piatich obetiach a desiatich vážne zranených.

​​„Zo šiestich zranených boli dvaja v kritickom stave. Záchranári ich uviedli do umelého spánku a s viacerými ťažkými poraneniami, tzv. polytraumou previezli do nemocnice,“ uviedla Alena Krčová. Ich stav potvrdila aj nemocnica.

„Títo pacienti bojujú o život, naši zdravotníci robia všetko pre ich záchranu,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.

Do UNB previezli šesť pacientov z nehody. Ďalší dvaja pacienti sú podľa hovorkyne stredne ťažko zranení. Dvoch, ktorí mali ľahšie poranenia, po ošetrení prepustili do domácej liečby.

Univerzity smútia

Medzi obeťami boli traja študenti Univerzity Komenského v Bratislave. Univerzita o tom informovala na sociálnej sieti.

"Dnes smútime. Je hrozné, koľko bolesti dokáže spôsobiť arogancia a nezodpovednosť. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám, blízkym, priateľom a spolužiakom obetí včerajšej tragickej nehody na Zochovej ulici, medzi ktorými boli aj študenti našej univerzity," uviedla univerzita. 

Univerzita Komenského si v utorok (4. 10.) o 9.00 h uctí minútou ticha svojich troch študentov.

"Pred univerzitou bude visieť čierna vlajka, kondolenčná kniha bude všetkým obetiam vystavená v utorok od 15.15 h," uvádza na webe najstaršej slovenskej univerzity. Zároveň rektor UK Marek Števček poslal sústrastné listy rodinám obetí. 

Univerzita informuje, že pozostalí, kamaráti, ale aj ich blízki môžu využiť služby psychologickej poradne UK.  

Ďalšou obeťou bol študent prvého ročníka Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity.

"Miesto, kde nezmyselne vyhasli štyri ľudské životy, je tradičná prestupná zastávka našich študentov, ktorí smerujú na fakulty a internáty do Mlynskej Doliny. Jeden z nich tam už nikdy nepríde. Je smutné, že to spôsobila hrubá nezodpovednosť a tupá arogancia jednotlivca. Musíme sa proti takýmto prejavom rázne postaviť a nedovoliť, aby ďalej devastovali našu spoločnosť," povedal rektor Oliver Moravčík. Rodinám a blízkym spolu s vedením univerzity vyjadril úprimnú sústrasť.

Premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý je dočasne poverený vedením ministerstva školstva, nechal vyvesiť na rezorte čiernu zástavu. 

Prečítajte si tiež:

Zastávka opäť funguje

Dopravný podnik Bratislava informuje, že linky mestskej hromadnej dopravy jazdiace z centra Bratislavy smerom do Petržalky opäť zastavujú na zastávke Zochova.

Ako miesto činu bola pre dokumentáciu dočasne uzatvorená. 

Podobnú nehodu doposiaľ neevidovali

Od vzniku Slovenskej republiky polícia takú tragickú dopravnú nehodu, aká sa odohrala na zastávke v centre Bratislavy, doteraz neevidovala, skonštatoval riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Tomáš Vrábel.

Nemá vedomosť o tom, že by sa tragédia takéhoto rozsahu na Slovensku stala. "Najmä pri kombinácii alkoholu a rýchlej jazdy. Nič také neevidujeme a dúfam, že ani evidovať nebudeme," zdôraznil Vrábel.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tragédia na Zochovej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.