Tresty za alkohol sa musia sprísniť, zhodujú sa politici. Matovič navrhne zavedenie „nemilosrdného trestu“

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Alkohol za volant nepatrí, musíme mať nulovú toleranciu, buďme zodpovední. Tak znejú reakcie politikov na veľkú nehodu, ktorá sa stala v nedeľu večer na zastávke MHD Zochova v bratislavskom Starom Meste.

Auto vyletelo z cesty vysokou rýchlosťou a usmrtilo ľudí čakajúcich na mestskú dopravu. Zraneniam podľahli piati vysokoškolskí študenti a ďalšie osoby sú zranené a ležia v nemocnici.

Vozidlo šoféroval generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček. Bol pod vplyvom alkoholu, v krvi mal 1,6 promile.

Na smrteľnú nehodu, ktorá si vyžiadala životy mladých ľudí, reagujú aj politici. Zhodujú sa v tom, že alkohol za volant nepatrí.

Prečítajte si tiež:

Ešte v noci, krátko po nehode, napísal na sociálnej sieti príspevok predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Zdôraznil, že nízke tresty za alkohol pri šoférovaní sú neprípustné.

„S hrôzou a zdesením som prijal túto správu, opitý vodič vrazil po 22.00 do zastávky plnej ľudí. Musíme mať nulovú toleranciu k alkoholu za volantom a vyjadrujem presvedčenie, že opitý vodič nevyviazne len s podmienkou,“ uviedol na Facebooku.

Nezodpovednosť nepatrí za volant a alkohol už vôbec nie, napísal predseda vlády Eduard Heger. Vyzval na zodpovedné správanie.

Predseda vlády sa popoludní zapísal do kondolenčných kníh na pamiatku obetí nehody v aule Univerzity Komenského v Bratislave. Medzi obeťami boli traja študenti tejto školy.

Zdroj: TASR - Martin Baumann

Prezidentka Zuzana Čaputová si v pondelok krátko popoludní uctila pamiatku obetí tragickej nehody položením kvetov a zapálením sviečky v blízkosti miesta nešťastia.

„Je veľmi ťažké uvedomiť si, že piatim rodinám sa ich blízki už nikdy nevrátia domov. Táto zastávka je nesmierne frekventovaná a stáť na nej mohol ktokoľvek,“ povedala prezidentka. Zároveň je podľa jej slov neodpustiteľné, že k tragédii došlo pod vplyvom alkoholu.

Prezidentka na sociálnej sieti uviedla, že sekundy alebo metre delili tých, ktorí zomreli od tých, ktorí prežili. „Napadajú nám prirodzené otázky, prečo sa to stalo, prečo práve oni. Viacerí z nich, mladí ľudia, ktorí mali svoje sny, lásky, túžby pred sebou,“ uviedla Čaputová, ktorá tieto slová uviedla aj ako matka.

Povedala, že všetci sú nevinné obete nezodpovednosti. „Pripomínajú nám, ako sa v sekunde môže všetko zmeniť. Ako v sekunde môžeme prísť o to najdrahšie,“ dodala hlava štátu.

Prečítajte si tiež:

Témou na koaličnej rade

Asi najostrejšie vyjadrenie mal minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Uviedol, že na pondelňajšej koaličnej rade navrhne zavedenie „nemilosrdného trestu“ pre vodičov s jeden a viac promile.

„Automobil, v ktorom bude pristihnutý vodič s 1 a viac promile prepadne v prospech štátu. Bez debaty. Nemilosrdne. Okamžite na mieste. A čo keď bude mať auto požičané? To isté. Nech sa páči, nech si dotknutý u ožrana uplatní náhradu škody. Zadržané autá pôjdu následne do verejnej dražby a z výťažku sa bude financovať odškodnenie obetí a ich príbuzných,“ napísal na Facebooku.

Matovič tiež dodal, že za úplnú samozrejmosť považuje automatické odňatie vodičského preukazu na dlhé roky. Hovorí o testoch pre vodičov pristihnutých pri kontrole.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) sa auto s vodičom pod vplyvom mení na nebezpečnú zbraň.

Juraj Šeliga (Za ľudí) vyhlásil, že všetky záchranné a policajné zložky robia absolútne maximum a za ich profesionálny prístup im patrí poďakovanie.

Všetci menovaní politici vyjadrili hlbokú úprimnú sústrasť pozostalým. Osobám, ktoré sa pri nehode zranili, zaželali skoré uzdravenie.

Prečítajte si tiež:

Rovnaké stanoviská uvádzajú aj komunálni politici. Starostka bratislavského Starého Mesta tvrdí, že Staromestská ulica, kde sa nehoda stala, platí za aroganciu tú najvyššiu cenu

„Zatiaľ päť obetí a desať mladých ľudí v kritickom stave je daň za omamné látky - alkohol a neprimeranú jazdu,“ uviedla ešte neskoro večer starostka Zuzana Aufrichtová.

K situácii sa vyjadril aj primátor Matúš Vallo. „Vodič osobného auta bol údajne pod vplyvom alkoholu. Na mieste nehody sú momentálne všetky záchranné a policajné zložky a doprava po Staromestskej smerom na Most SNP je úplne uzavretá, linky MHD sú odklonené cez Námestie SNP a Rázusovo nábrežie. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám prevažne mladých ľudí, ktoré teraz iste prežívajú najťažšie chvíle v živote,“ napísal primátor hlavného mesta na sociálnej sieti.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tragédia na Zochovej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.