Rozhodovanie o Matovičovi: Takto to vyzerá pár hodín pred hlasovaním

Igor Matovič.
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Igor Matovič stále čaká na svoj ortieľ. V utorok o 11.00 h budú poslanci konečne rozhodovať, či zostane vo funkcii ministra financií. Hlasovať sa totiž malo už vo štvrtok podvečer, ale kvôli poslancovi Jánovi Kerekrétimu z OĽaNO, ktorý náhle skolaboval, hlasovanie preložili.

Mimoriadnu schôdzu iniciovala SaS. Všetci členovia klubu liberálov, ktorých je 21, jednohlasne budú za odvolanie Matoviča. Podľa vyjadrení opozičných predstaviteľov sa k nim pridajú aj v Smere s 27 poslancami, ĽSNS so 7 hlasmi či nezaradení poslanci zo strán Hlas (11) a Republika (5).

Počty za odvolanie ministra financií zvýšia aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár (Spolu) a Tomáš Valášek (PS). V súčte je tak za odvolanie 73 poslancov.

Výhrady majú mnohí, ale odvolanie nepodporia

Naopak, chrbát svojmu lídrovi by malo podržať 47 poslancov z klubu OĽaNO. Aj keď deviati z nich avizovali, že sa zdržia. V konečnom súčte to nič nemení.

Prečítajte si tiež:

​​Pôvodne sa rovnaký postoj očakával aj od troch koaličných poslancov zo Za ľudí, ale po vystúpení Matoviča, keď označil novinárov za progresívnych fašistov, sa musia ešte poradiť.

„Buď pán minister zatiahne ručnú brzdu, alebo to potom vyzerá tak, že robí všetko pre to, aby sme v koalícii neboli schopní pokračovať,“ povedal Juraj Šeliga v RTVS.

Zároveň dodal, že by sa Igor Matovič mal novinárom ospravedlniť. V pondelok podvečer líder OĽaNO tak aj urobil, ale svojským spôsobom

Ani druhý koaličný partner OĽaNO Sme rodina nevie garantovať všetky svoje hlasy. Otázny postoj je minimálne u poslancov Patricka Linharta a Jána Krošláka.

Nezaradení, ktorí majú blízko k OĽaNO, stoja za Matovičom

Proti odvolaniu budú hlasovať aj nezaradení poslanci, ktorí majú k OĽaNO blízko – Martin Čepček, Ján Mičovský, Katarína Hatráková a Štefan Kuffa.

Tomáš Taraba a Filip Kuffa by za odvolanie Matoviča hlasovali len v prípade, ak by SaS podporila predčasné voľby.

Prečítajte si tiež:

​Posledná nezaradená poslankyňa Slavěna Vorobelová sa zatiaľ nerozhodla, ako bude v utorok hlasovať.

Na odvolanie ministra je potrebných 76 hlasov. V parlamente by tak museli byť všetci poslanci, ktorí chcú odvolávať, plus by sa museli pridať minimálne ďalší traja.

A to z doterajších vyjadrení nateraz nevyzerá byť veľmi reálne. Do utorka 11.00 h, kedy sa má hlasovať, môže však ešte niekto zmeniť názor. Nebolo by to po prvý raz.

Pozrite si reportáž o vyhlásení šéfredaktorov, ktorí odsudzujú Matovičove výroky:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti