Nie je to len o peniazoch, lekári stiahnu výpovede, ak vláda garantuje riešenie hlavných problémov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nie je to len o platoch - odkazujú vláde lekári, ktorí sú aktuálne vo výpovednej lehote. Tých je už viac ako dvetisíc. Ustúpiť sú ochotní až vtedy, keď budú mať garantované, že vláda splní ich požiadavky.

Okrem iného žiadajú zabezpečiť platby zo zdravotných poisťovní tak, aby mali nemocnice pokryté všetky náklady súvisiace s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou. 

Ide o tzv. DRG systém, ktorý ako jediná krajina Európskej únie nevyužívame. Ministerstvo zdravotníctva ho sľubuje spustiť v roku 2024.

„Ak v súčasnosti je systém taký, že nemocnice nemajú preplácané všetky výkony, ktoré realizujú, a napriek tomu majú poisťovne zisky, tak niečo nie je poriadku v tom systéme,“ upozornil podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Miroslav Mendel.

Šéf LOZ Peter Visolajský podotkol, že najdôležitejšie je, aby nemocnice mali kryté to, čo s pacientom urobia. „Potrebujeme vybaviť aspoň tieto platby kryté od zdravotných poisťovní. Teda chceme poriadok vo financovaní nemocníc,“ dodal Visolajský.

Podľa analytika INEKO Dušana Zachara by však od DRG systému nemali očakávať zázraky. Vysvetlil, na čo vlastne systém slúži.

„Vytvára väčší poriadok v nemocniciach a každý bude vedieť, čo vlastne nemocnica poskytuje, za aké náklady akú zdravotnú starostlivosť. A budú lepšie vedieť porovnávať nemocnice navzájom,“ povedal Zachar.

Prečítajte si tiež:

Reforma aj pre študentov

Ďalšou z požiadaviek je zabezpečenie lekárskych fakúlt tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov. Zreformovať žiadajú najmä atestačné vzdelávanie.

Podľa podpredsedu LOZ Miroslava Mendela majú slovenskí lekári latky nastavené vyššie, ako je v EÚ zvykom.

„Úplne zbytočne. Fakulty musia dostať prostriedky na to, aby mohli vzdelávať slovenských lekárov a nie spoliehať sa na financie, ktoré plynú k z toho, že sa tam vychovávajú lekári pre iné krajiny,“ dodal Mendel.

Prečítajte si tiež:

Stále sú ochotní od výpovedí odstúpiť

Lekárom začala 1. októbra plynúť dvojmesačná výpovedná lehota. Do 30. novembra si to tak ešte majú možnosť rozmyslieť. To však podľa nich prichádza do úvahy až vtedy, keď uvidia návrh memoranda s garanciou, čo a kedy ministerstvo zdravotníctva z ich požiadaviek splní.

Doterajší plán úloh, ktorý minulý týždeň dostali, podľa Mendela nič nerieši.

„Nehovorí o tom, kedy to bude vyriešené, ako to bude vyriešené. Potrebujeme tam mať určité záruky, že sa tie body budú riešiť,“ podotkol.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský tvrdí, že majú plán. 

„Ale niektoré veci skrátka vyžadujú legislatívne zmeny a to nejaký čas trvá,“ vysvetlil Lengvarský s tým, že najskôr chce zmeny prebrať s lekárskymi odborármi a až potom ich predstaví verejnosti.

Pozrite si reportáž hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti