Deväť poslancov OĽANO adresovalo výzvu Igorovi Matovičovi deň pred jeho odvolávaním

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Deviati poslanci OĽANO adresovali straníckemu šéfovi a ministrovi financií Igorovi Matovičovi deň pred jeho odvolávaním v parlamente výzvu, v ktorej ho žiadajú, aby „ako víťaz volieb 2020 navrhol takú novú dohodu demokratických síl, ktorou sa v NR SR obnoví stabilná väčšina zložená z demokratických poslancov.“

Čo spravia v prípade, že tak neurobí, v liste neuvádzajú. Tvrdia však, že sa nezúčastnia utorkového hlasovania v Národnej rade SR o jeho zotrvaní vo funkcii. Na výsledok to vplyv mať nebude, nakoľko na odvolanie ministra je potrených 76 hlasov.

V liste, pod ktorý sa podpísali Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová a Vladimír Zajačik, sa zároveň skupina poslancov ospravedlňuje novinárom, ktorých sa dotkli výroky Igora Matoviča.

Prečítajte si tiež:

​On sám sa novinárom ospravedlnil v pondelok prostredníctvom sociálnej siete Facebook, s tým, že jeho vyhlásenia neboli adresované všetkým novinárom. Tých „poctivých“ pozval k okrúhlemu stolu. „Keďže v dobe rýchlej je ťažké a časovo náročné pátrať po pravde, chcem sa týmto verejne ospravedlniť všetkým poctivým novinárom za slová, ktoré som síce nikdy nevyslovil, ale toľkokrát to už rôzni potentáti o mne povedali, že sa už lož stala pravdou,“ uviedol v statuse.

Prečítajte si stanovisko občianskej a demokratickej platformy poslancov v klube OĽANO v plnom znení:

Stop stupňovaniu agresivity medzi demokratmi

Ako demokratickí poslanci NR SR cítime povinnosť postaviť sa proti rozvratu medzi politikmi z demokratického tábora. Tento rozvrat, vyvolaný osobným sporom dvoch politikov,  ohrozuje naplnenie Programového vyhlásenia vlády a aj našich  poslaneckých sľubov. Nesúhlasíme so stupňovaním agresivity medzi demokratmi – a to ani zo strany OĽANO – a preto sa nezúčastníme  hlasovania o návrhu strany SaS na odvolanie Igora Matoviča.  Vyzývame ho, aby vzal na vedomie vážnosť ohrozenia Slovenska a ako víťaz volieb 2020 navrhol takú novú dohodu demokratických síl, ktorou sa v NR SR obnoví stabilná väčšina zložená z demokratických poslancov.

Nepredlžujme politickú nestabilitu parlamentu ani o deň, pretože Slovensko znáša ťažké  hospodárske dôsledky pandémie, aj dôsledky Putinovej vojny proti Ukrajine, sprevádzanej hybridnou vojnou proti Slovensku a energetickou krízou. Pred nami je zima, v ktorej môžu ruské vojnové zámery (vrátane použitia jadrovej zbrane) ohroziť všetkých občanov Slovenskej republiky.  Teraz nie je správna chvíľa, aby politici kládli na prvé miesto osobné záujmy a spory. Ani aby sa ich agresívna rétorika prenášala už aj na novinárov, ako to počujeme aj od Igora Matoviča. Nesúhlasíme s tým a ospravedlňujeme sa predovšetkým rodičom a pozostalým po zavraždenom novinárovi, Jánovi Kuciakovi, ako aj všetkým poctivým novinárom, ktorých sa oprávnene dotkli jeho výroky.

Sme presvedčení, že ak novinári politikov kritizujú, demokratickí politici majú reagovať argumentami  a nie démonizovaním novinárov. Novinári nie sú ohrozením, ale súčasťou demokracie, čo sa potvrdilo v každom z krízových momentov jej budovania na Slovensku: od nadobudnutia slobody až po tragickú vraždu novinára Jána Kuciaka. Bol obeťou zvrhlej politiky, podobne ako Martina Kušnírová alebo Róbert Remiáš. Tieto obete zaväzujú každého demokrata, aby nedával na prvé miesto osobný záujem. Iba tak môžeme náš unesený štát vrátiť občanom, ako sme to sľúbili vo voľbách 2020.    

Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová, Vladimír Zajačik

Odvolávanie Igora Matoviča sa v parlamente začalo ešte minulý týždeň:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti