Bojovať s alkoholom sa dá aj inak ako prísnymi trestami. Odborník uviedol štyri konkrétne opatrenia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Alkohol za volantom utlmuje zmysly a skresľuje realitu. Zhoršuje periférne videnie, opití sú agresívnejší a rovnako to bolo podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana aj v prípade nočnej bratislavskej nehody na zastávke. Dušanovi Dědečkovi hrozí za túto tragédiu minimálne 12-ročný trest. Minister vnútra Roman Mikulec si myslí, že je čas rozprávať sa o prísnejších postihoch.

„Budem hovoriť aj s pánom prezidentom, aj s ľuďmi, ktorí dopravnú políciu majú na starosti. My robíme veľmi veľa preventívnych akcií, to viem, zjavne sa ukazuje, že to pre Slovákov a Slovenky nestačí,“ povedal s tým, že podporí akúkoľvek iniciatívu zaviesť vyššie tresty.

Prečítajte si tiež:

Trestný zákon aj trestný poriadok sú momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, a tak je podľa ministra spravodlivosti Viliama Karasa ideálny čas, aby o prípadnej zmene odborníci diskutovali a upravili, čo treba. 

„V našich podmienkach veľakrát výška trestu nie je odstrašujúca, veľakrát zdanlivo jednoduché tresty, ako je napríklad zákaz činnosti či prepadnutie veci, tie sú oveľa odstrašujúcejšie, pretože to si vie každý rýchlo spočítať - prídem o auto, prídem o možnosť šoférovať vozidlo a podobne,“ vysvetlil s tým, že je skôr zástancom zmiešania trestov, čo bude podľa neho efektívnejšie.

Hlavný odborník na liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica informoval, že bojovať proti alkoholu sa v iných krajinách darí oveľa výraznejšie ako u nás. Svetová zdravotnícka organizácia má podľa neho efektívnu stratégiu.

„Toto sú štyri základné piliere politiky na národnej úrovni  - obmedziť predaj alkoholu, zvýšiť cenu alkoholu, obmedziť reklamu tak, aby nemohla pôsobiť na mladých ľudí a neumožniť sponzoring športových podujatí,“ odporučil Okruhlica.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tragédia na Zochovej

Dôležité udalosti