Lekári hlásia nárast psychických ochorení detí. V Bratislave pre nich otvorili nový stacionár

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Každý desiaty Slovák sa lieči na nejakú formu duševného ochorenia. Vyplýva to zo štatistiky z roku 2021.

Na Slovensku máme dokonca oproti iným štátom Európy výrazne menší počet odborníkov. Kým u nás na 100 000 obyvateľov vyjde len päť psychiatrov, priemer v iných krajinách EÚ je až 17.

Prečítajte si tiež:

Lepšie na tom nie sú ani deti

Expertov na mládež v tomto odbore je údajne na Slovensku len okolo 50. Národný ústav detských chorôb v spolupráci s Nadáciou Markíza otvoril prvý psychiatrický stacionár pre deti.

„Myslím si, že zdravotná starostlivosť o deti nie je atraktívnou témou, ale počas pandémie sa ukázalo, že je veľmi potrebná. Tento projekt je skvelý a myslím si, že to bolo správne rozhodnutie. Toto prostredie je moderné a priateľské a myslím si, že deťom sa bude páčiť,“ povedal generálny riaditeľ TV Markíza Matthias Settele.

Moderný detský stacionár má dôležitú úlohu pri doliečovaní pacientov s poruchami príjmu potravy. Vedenie nemocnice dúfa, že tiež pomôže odľahčiť preplnené kapacity lôžok.

Prečítajte si tiež:

Riaditeľ Národného ústavu detských chorôb Peter Bartoň informoval, že oddelenie v ich nemocnici je posledný rok a pol vyťažené viac ako na 100 percent.

„Máme dedikovaných 20 lôžok, ktoré sú neustále obsadené. Na hospitalizáciu mimo akútnych prípadov sa čaká aj tri až šesť mesiacov,“ podotkol Bartoň.

Podľa Jaroslava Haba riaditeľa UniCredit Bank SK je potrebné o psychických problémoch detí otvorene hovoriť.

„My už niekoľko rokov spoločne s Nadáciou Markíza podporujeme projekty, ktoré sú zamerané na podporu detí. Nebojíme sa ani tabuizovaných tém, ako je duševné zdravie, ako sú psychické problémy detí. Naozaj v tom období po COVID-e sa to stalo mimoriadne rozšíreným a tá potreba a pomoc je tu nutná,“ dodal Habo.

Viac si pozrite v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti