Snahy SaS o návrat do vlády sa skončili, strana je pripravená rokovať o predčasných voľbách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslanci za SaS na čele s Richardom Sulíkom reagovali na neodvolanie ministra financií Igora Matoviča. Sulík uviedol, že dnešné hlasovanie ukázalo, že tu vládne OĽaNO, Sme rodina s fašistami.

Podľa jeho slov má týmto SaS za sebou posledný pokus o odvolanie lídra OĽaNO z kresla ministra a snahy o návrat SaS do tejto vlády sú uzavreté.

SaS je tiež pripravená rokovať o predčasných voľbách.

„Naši bývalí koaliční partneri plus niektorí fašisti sa rozhodli držať Igora Matoviča vo funkcii,“ povedal Sulík. „Pre stranu SaS sú snahy vrátiť sa do tejto vlády uzavreté. Nebudeme sa o to viac pokúšať,“ dodal.

Liberáli tak v budúcnosti podľa Sulíka v parlamente podporia iba návrhy, s ktorými sa stotožnia.

Prečítajte si tiež:

Predseda SaS upozornil, že Matovič by nezostal ministrom bez podpory nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu, ktorým v utorok parlament posunul do druhého čítania viacero zákonov.

„Vládne tu OĽaNO so Sme rodina a s fašistami. Je to úplne jasné. Ja som zvedavý, čo spravia tí ľudia, ktorí hovorili, že pre nich také niečo neprichádza do úvahy,“ povedal Sulík.

Ako sa SaS postaví k novele ústavy navrhnutej stranou Sme rodina, ktorá by umožnila skrátiť volebné obdobie, či ako budú poslanci SaS hlasovať pri štvrtkovom (6. 10.) odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), Sulík nespresnil.

Pellegrini: Stálo to na troch poslancoch

Hlasovanie Národnej rady SR o odvolávaní ministra financií Igora Matoviča z funkcie stálo na troch poslancoch Tomášovi Tarabovi, Štefanovi Kuffovi a Filipovi Kuffovi (všetci nezaradení). Tvrdí to líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dodal, že na odvolanie Matoviča chýbali tri hlasy, a práve títo traja poslanci nezahlasovali za vyslovenie nedôvery ministrovi a podržali ho vo funkcii.

„Každý, kto dnes nehlasoval za odvolanie Igora Matoviča, hlasoval za podržanie tejto vlády a podržanie okyptenej koalície pri moci. Deklarovali im, že majú stále v kľúčových otázkach ako takú väčšinu,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii Pellegrini.

Jediným reálnym riešením sú podľa Pellegriniho predčasné voľby. Keďže referendom to asi nebude možné, možnosť vidí v zmene Ústavy SR. Je zvedavý, ako sa postavia kolegovia z SaS k návrhu zmeny ústavy z dielne Sme rodina, ktorý je v druhom čítaní. Z návrhu vyplýva, že súčasťou ústavy by mohla byť možnosť skrátiť volebné obdobie NR SR ústavným zákonom alebo referendom.

Prečítajte si tiež:

Poslanci pôsobiaci v Hlase-SD sú podľa Pellegriniho pripravení rokovať ďalej o novele ústavy a podporia ju svojimi 11 hlasmi v druhom čítaní. Sú tiež pripravení rokovať o predčasných voľbách.

Pokiaľ sa k tomu nepridá aspoň jedna koaličná strana, napríklad Sme rodina, tak to podľa Pellegriniho nestačí, keďže SaS s celou zvyšnou opozíciou nemajú 90 hlasov.

Taraba novinárom povedal, že nechcel byť na hlasovaní o odvolávaní, pretože by to podľa neho bolo aj hlasovaním o návrate SaS do vlády. „Keď to bude len o osobe Igora Matoviča a nebude to o návrate Sulíka k moci, tak je to iná vec,“ povedal.

Heger: Poslanci OĽaNO nie sú ovce

Ochrániť Slovensko pred následkami energetickej krízy je najvyššia priorita. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽaNO) na sociálnej sieti po tom, ako sa parlamentu nepodarilo odvolať z funkcie ministra financií Igora Matoviča. Poďakoval sa poslancom, ktorí ministra vo funkcii podržali. Apeloval pritom na odhodenie politických tričiek, aby mohol parlament prijímať opatrenia na pomoc občanom a ochranu ekonomiky.

„V týchto časoch je pre nás maximálne dôležité, aby sme mohli celé naše úsilie vložiť do riešení energetickej krízy a prijímať opatrenia, ktoré pomôžu našim občanom a ochránia slovenskú ekonomiku. Môžeme tak pokračovať v odložení politických tričiek v parlamente, lebo rovnako ako počas pandémie, aj teraz ide o oveľa vyššie záujmy, ako sú politické spory,“ uviedol premiér.

Prečítajte si tiež:

Matovič na sociálnej sieti reagoval na výsledky jeho odvolávania opätovnou kritikou SaS, ktorá iniciovala mimoriadnu schôdzu NR SR. Hovorí o sprisahaní liberálov s mafiou zo Smeru-SD a Hlasu-SD či s Milanom Mazurekom (nezaradený). Považuje to za dôkaz, že líder SaS Richard Sulík je schopný „sprisahať sa po voľbách aj s diablom či povaliť aj štvrtú protikorupčnú vládu, ak by, božechráň, bol jej súčasťou“.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš je rád, že sa nepodarilo Matoviča odvolať. „Aj u nás v klube máme kolegov, ktorí neprišli na hlasovanie. Je to dôkaz toho, že klub je slobodný, poslanci majú svoj názor,“ poznamenal.

Podstatné preňho je, že nikto z OĽaNO nehlasoval za vyslovenie nedôvery. Odmieta, že by mali nejakú dohodu s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu, ktorí rovnako nehlasovali za odvolanie Matoviča a v utorok im prešlo niekoľko návrhov. Šipoš pripomenul, že schválili aj iné opozičné návrhy, aj body SaS. Liberálov označil za najbližších partnerov z opozície.

Premiér Heger poznamenal, že poslanci OĽaNO nie sú ovce. Hovorí o pluralite názorov a hĺbkovej diskusii v súvislosti s platformou v rámci klubu, ktorá avizovala výhrady voči Matovičovi a nezúčastnila sa na hlasovaní. Diskusia s Matovičom je podľa neho veľmi otvorená a konštruktívna. Od SaS očakával, že bude konštruktívnou a odbornou opozíciou, keďže to avizovala. Je mu ľúto, že zmenila postoj.

Premiér podčiarkol, že prioritou najbližších mesiacov nie sú predčasné voľby, ale riešenie energetickej krízy. Reagoval tak na vyjadrenia SaS o otvorenosti diskusii o predčasných voľbách.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti