Prezidentka vymenovala nového ministra školstva. Čaká sa od vás veľmi veľa za krátky čas

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu. Stal sa ním Ján Horecký. Nahradil tak Eduarda Hegera, ktorý bol riadením rezortu dočasne poverený po odchode SaS z vlády.

„Týmto menovacím aktom zapĺňame posledné voľné kreslo ministra,“ uviedla v príhovore hlava štátu s tým, že nového ministra čaká množstvo ťažkej práce od reforiem školstva až po energetickú krízu, ktorá existenčne zasiahla aj vzdelávacie inštitúcie.

Horeckého čaká neľahké nastúpenie do rezortu. „Čaká sa od vás veľmi veľa za krátky čas. Pri našom rozhovore ste mi povedali, že to vnímate podobne. A dodali ste ešte jednu sympatickú vec, že ste si vedomý svojich limitov a potreby obklopiť sa odborníkmi, ktorí vám pomôžu riadiť taký široký a zložitý rezort,“ povedala s tým, že oceňuje, že nechce ísť cestou rozdeľovania.

„Brázdy v našej spoločnosti sú hlboké a vo vláde potrebujeme tých, ktorí chcú stavať mosty, nie tých, ktorí ich pália,“ dodala.

Celý záznam z vymenovania si môžete pozrieť nižšie.

​Horecký je pedagóg a v minulosti bol predsedom Združenia katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS). Dlhodobo je aktívny v kresťanských kruhoch a v minulosti protestoval proti právam LGBT ľudí.

Do povedomia verejnosti sa dostal po tom, ako čelil obvineniu. Viac sa dočítate tu.

Prvé slová nového ministra

Cieľom nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého je, aby školstvo nepripomínalo charterový let, uviedol s tým, že pre budúcnosť Slovenska potrebujeme teraz prvotriedne školstvo, čo sa týka podmienok, obsahu a foriem vzdelávania, ale aj výsledkov.  

Horecký uviedol, že sú veci, ktoré musí riešiť bezodkladne, ide najmä o zvýšené prevádzkové náklady škôl za energie. „Budeme to musieť dosledovať,“ povedal s tým, že bude potrebné previesť školy cez túto krízu. Poukázal tiež na to, že škola má potenciál byť skvelým miestom pre život a prácu. Tvrdí, že chce, aby sa deti tešili do školy. „Aby učitelia mohli byť hrdí nielen na svoje povolanie, ale aj na výsledky svojich žiakov a ich ďalší naplnený život,“ povedal nový šéf rezortu školstva.

Poukázal aj na ďalšie priority, ide najmä o ciele plánu obnovy či kurikulárnu reformu. Spomenul aj vysokoškolskú reformu, ktorú je podľa jeho slov potrebné dotiahnuť do konca.

Horecký povedal, že sa rád stretne s bývalým ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS).

Celé vyjadrenie ministra si môžete pozrieť nižšie.

Pomôcť chce aj Gröhling

So svojím nástupcom sa chce stretnúť aj Branislav Gröhling a odovzdať mu agendu.

„Mám obavy, pretože meno nového ministra školstva sa viackrát skloňovalo s tým, či je konzervatívec, a to bola podmienka vládnej koalície, namiesto toho, aby sa pýtali, či má víziu školstva, či chce školstvo posunúť smerom dopredu alebo či chce pokračovať v rámci jednotlivých opatrení, ktoré sme nastavili,“ povedal Gröhling.

Ako dodal, bude sa obávať, či sa školstvo nestane rukojemníkom názorov alebo vierovyznania, namiesto seriózneho záujmu o deti, učiteľov a rodičov a o to, ako a čo sa učia.

Nového ministra školstva čakajú podľa Gröhlinga viaceré výzvy. Poukázal na to, že je pripravený novému ministrovi školstva pomôcť. „Chcem, aby sme mali školstvo variabilné a aby sa tam nepresadzoval nejaký názor zo strany ministra školstva,“ dodal Gröhling.  

Heger je s výberom spokojný

Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) uviedol, že nový šéf rezortu školstva bude mať jeho plnú podporu, tú mal podľa jeho slov aj bývalý minister školstva Gröhling. Poukázal na to, že vzdelávanie, ale aj zdravotníctvo sú prioritou tejto vlády.

Heger poznamenal, že na uvoľnený post šéfa rezortu školstva nehľadal pravičiara, ľavičiara, konzervatívca ani liberála, ale hľadal odborníka. Poukázal na jeho dlhoročné pôsobenie v oblasti školstva, označil ho aj za inovátora. "Je to nespochybniteľný odborník s viac ako 20-ročnou skúsenosťou v školstve," uviedol premiér.

Poukázal na to, že je aj skúseným manažérom. "Som rád, že tento človek zasadne na stoličku rezortu školstva," povedal. Zároveň poďakoval za prácu aj bývalým štátnym tajomníkom.

Konkrétne mená nových štátnych tajomníkov rezortu školstva zatiaľ nekonkretizoval. Heger i Horecký potvrdili, že by mohli byť vymenovaní vládou čo najskôr.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti