Nálada v spoločnosti: Najviac sú za predčasné voľby Slováci v strednom veku

Nálada v spoločnosti: Najviac sú za predčasné voľby Slováci v strednom veku
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR

Väčšina ľudí na Slovensku si želá predčasné voľby. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo. Za predčasné voľby je 60 percent opýtaných, za zotrvanie súčasnej trojkoalície 17 percent a vymenovanie úradníckej vlády prezidentkou by preferovalo 15 percent opýtaných ľudí.

Sociológ a šéf agentúry FOCUS Martin Slosiarik približuje, že nevidíme veľké rozdiely medzi jednotlivými skupinami, pretože názor o predčasných voľbách je v populácii väčšinový, a teda sa objavuje naprieč demografickými a sociálnymi kategóriami obyvateľstva.

Prečítajte si tiež:

„Zároveň vidíme, že samotný sociálny status jednotlivca definovaný napríklad cez zamestnanie či príjem, nie je až tak kľúčový z hľadiska podpory predčasných volieb. Dôležitejšia je politická afiliácia jednotlivca, teda to, ku ktorej politickej strane inklinuje, resp. s ňou sympatizuje, prípadne k akej časti politického spektra sa prikláňa,“ vysvetlil Slosiarik.

Mladí od 18 do 34 rokov sú menej naklonení k predčasným voľbám ako starší občania. Z tejto skupiny voľby chcelo 56 percent. Menšinovú a úradnícku vládu by si želalo rovnaký počet opýtaných  - 16 percent.

Z kategórie 35 až 54 rokov by predčasné voľby chcelo 64 percent opýtaných. K menšinovej súčasnej vláde a úradníckej vláde sa prikláňa 15 percent opýtaných respondentov.

Súčasná trojkoalícia má najväčšiu podporu medzi ľuďmi nad 55 rokov. Z nich si želá zachovať trojkoalíciu pätina opýtaných. Predčasné voľby by si želalo 60 percent ľudí a úradnícku vládu 14 percent z nich.

Medzi ľuďmi s nízkym a vysokým príjmom nie je výrazný rozdiel

Agentúra zisťovala aj to, aký názor majú na predčasné voľby z jednotlivých príjmových skupín. Z tých, ktorí majú mesačný príjem do 800 eur, by predčasné voľby chcelo 53 percent, takmer štvrtina by si želala dovládnutie trojkoalície a 14 percent úradnícky kabinet.

Ľudia s príjmom od 800 do 1200 eur sú viac priklonení k predčasným voľbám. Z nich by ich chcelo 68 percent a len 12 percent by ponechalo dovládnuť Eduarda Hegera a jeho kabinet.

Z tých, ktorí mesačne zarábajú viac ako dvetisíc eur by si predčasné voľby želalo 57 percent a pätina by nechala dovládnuť trojkoalíciu.

Hegerova vláda má najmenšiu podporu medzi manuálnymi pracovníkmi aj podnikateľmi

Z pohľadu druhu zamestnania si predčasné voľby najviac želajú manuálni pracovníci. Z nich sa tak vyjadrilo 69 percent opýtaných. Z výkonných odborných pracovníkov a úradníkov sa tak vyjadrilo 55 percent.

Vysokú podporu predčasným voľbám vyjadrili aj tvoriví odborní pracovníci (63 percent) a podnikatelia a živnostníci (68 percent). Dôchodcovia sa tiež prikláňajú k možnosti predčasných volieb. Z nich by si ich želalo 57 percent. Dovládnutie Hegerovej vlády podporuje 19 percent dôchodcov.

Pozrite si reportáž o návrhu hnutia Sme rodina o predčasných voľbách:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti