Prieskum: Približne tretine Slovákov nezáleží na výsledku vojny na Ukrajine

Prieskum: Približne tretine Slovákov nezáleží na výsledku vojny na Ukrajine
Ilustračné foto - zničená Ukrajina. Zdroj: Profimedia

Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý uskutočnila organizácia GLOBSEC v spolupráci s agentúrou FOCUS, si víťazstvo Ukrajiny vo vojne želá takmer polovica respondentov (47 %). Opačný názor, a teda víťazstvo Rusov, si želá približne pätina obyvateľov Slovenska (19 %).

Respondenti mali aj možnosť neodpovedať, využilo ju 10 percent zúčastnených. Takmer štvrtina odpovedajúcich (24 %) v prieskume uviedla, že im je jedno, ako vojna na Ukrajine dopadne.

„Vidíme veľkú mieru apatie v spoločnosti. Približne tretine na výsledku nezáleží alebo sa k nemu nevedia vyjadriť, čo je vzhľadom na mieru dopadu konfliktu na bezpečnosť a prosperitu krajiny veľmi vysoké číslo,“ povedal Martin Slosiarik z agentúry FOCUS.

Väčšiu mieru apatie pozorovali medzi mladšími generáciami. Na otázku odpovedalo „je mi to jedno“ 33 percent respondentov vo veku 18-34, 23 percent respondentov vo veku 35-54 a 19 percent respondentov starších ako 55 rokov.

Čo sa týka volebných preferencií, v najväčšej miere sa k víťazstvu Ruska prikláňajú voliči hnutia Republika (55 %). Silnejšiu inklináciu k Rusku namerali aj medzi voličmi strany SMER-SD (36 %). Práve voliči Roberta Fica preukázali aj väčšiu mieru apatie (34 %).

Voliči ostatných sledovaných strán sa zväčša prikláňali k víťazstvu Ukrajiny. Najjasnejšie v tom majú voliči Progresívneho Slovenska, kde vo výhru Ukrajiny dúfa 83 percent respondentov.

Prieskum sa uskutočnil v období od 21. do 27. septembra na reprezentatívnej vzorke 1 009 respondentov. Všetci respondenti mali viac ako 18 rokov. Prieskum bol zrealizovaný prostredníctvom osobných rozhovorov, na ktorých im položili otázku: „Ako by ste chceli, aby sa vojna na Ukrajine skončila?“

Na preskúmanie preferencií využili päťstupňovú škálu. Respondenti mohli svoj názor vyjadriť prostredníctvom možností: určite víťazstvom Ruska, asi radšej víťazstvom Ruska, je mi to jedno, asi radšej víťazstvom Ukrajiny a určite víťazstvom Ukrajiny.

V priebehu prieskumu možnosti odpovede zmenili, pridali medzi ne položku: Dohodou bojujúcich strán. V tomto prípade si väčšina respondentov (60 %) zvolila práve dohodu. Aj v tomto prípade si však vybralo víťazstvo Ukrajiny (27 %) dvakrát viac respondentov, než Ruska (10 %). Názor v tomto prípade nevyjadrili 3 percentá respondentov.

Prečítajte si tiež:

​„Určitý posun v postojoch v prospech Ukrajiny mohli spôsobiť aj udalosti z frontu. V lete situácia na Ukrajine vyzerala nádejnejšie pre ruskú stranu, čo mohlo časti populácie evokovať, že Ukrajina už nemá na výhru šancu. Úspešná protiofenzíva počas septembra s výraznými teritoriálnymi úspechmi na ukrajinskej strane mohla tieto postoje zvrátiť,“ vysvetľuje Dominika Hajdu z Centra pre demokraciu a odolnosť v GLOBSECu.

O situácii na Ukrajine si pozrite reportáž z Televíznych novín.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti