Hodnota stravných lístkov porastie, dôvodom sú vyššie ceny jedla a nápojov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minimálna hodnota stravného lístka sa zvýši zo 4,80 na 5,10 eura. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o návrhu opatrenia na zvýšenie súm stravného.

Účinnosť opatrenia bude podľa rezortu práce závisieť od dĺžky legislatívneho procesu, ktorý sa začal zverejnením predbežnej informácie s termínom pripomienkovania do 12. októbra 2022.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 percent stravného pre pracovné cesty v trvaní od päť do dvanásť hodín.

Pri sume stravného 6,80 eura je minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,10 eura. Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Zvýšením stravného na pracovné cesty ministerstvo reaguje na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Stravné na pracovné cesty sa naposledy upravovalo opatrením o sumách stravného od 1. septembra.

Prečítajte si tiež:

V auguste 2022 dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní v SR hodnotu 105, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o päť percentuálnych bodov. Za základňu sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného.

V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného bola podľa rezortu práce splnená podmienka na ich zvýšenie. Návrhom opatrenia ministerstva sa suma stravného zvýši v pásme od päť do dvanásť hodín trvania pracovnej cesty zo 6,40 eura na 6,80 eura, v pásme od dvanásť do osemnásť hodín trvania pracovnej cesty z 9,60 eura na 10,10 eura a v pásme nad osemnásť hodín trvania pracovnej cesty zo 14,50 eura na 15,30 eura.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti